İstanbul Finans Merkezi'nin İlk Yapısı Kreatif'ten

mimarizm.com / 12 Eylül 2011

İstanbul Finans Merkezi'nin kurulma kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, bu alanda hayata geçirilecek ilk proje de kamuoyunun bilgisine sunuldu. TAO GYO'nun davetli yarışmasında birinciliği elde eden Kreatif Mimarlık tarafından geliştirilen TAO Ofis Kulesi projesi, LEED Gold yeşil bina kritlerlerine karşılayacak şekilde tasarlandı.

Emlak Konut'un, İstanbul Finans Merkezi'ndeki ilk etap parsellerinin satışı için düzenlenen ihalede kazanan taraf; Tahincioğlu Holding'in patronu Özcan Tahincioğlu, Abdi İbrahim İlaç'ın sahibi Nezih Barut ve Mar Yapı'nın sahibi Münir Özkök'ün birlikte kurduğu TAO GYO olmuştu. Bu arsa üzerinde inşa edilecek 36 katlı TAO Ofis Kulesi için, 3 Aralık 2010 tarihinde davetli bir proje yarışması düzenleyen TAO GYO; yarışmanın katılımcılarını ise Dante O. Benini & Partners, Kreatif Mimarlık, Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri ve Suyabatmaz Demirel Architects olarak belirlendi. Özcan Tahincioğlu, Nezih Barut, Münir Özkök, Yusuf Sezer ve Alpaslan Çalım'dan oluşan Seçici Kurul, 25 Mart 2011 günü yaptığı açıklamada, Kreatif Mimarlık'ın projesini birinciliğe değer gördüğünü açıkladı.


İstanbul Finans Merkezi'nin ilk binası; "TAO Ofis Kulesi"

Ataşehir'deki İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile ilgili masterplan çalışma grubuna davet edildikten sonra yaptıkları çalışmalarda, Emlak Konut'a, Ziraat Bankası'na, SPK'ya ve TOKİ'ye İstanbul Finans Merkezi'nin çekim merkezi olması için gerekli estetik, teknik ve ekonomik koşulları açıklayan proje çalışmalarını sunan Kreatif Mimarlık; İFM için geliştirdiği masterplanda ofis fonskiyonu dışında, otel, kiralanabilir ticaret alanları, kültür merkezi ve ortak teknik altyapı merkezleri fonksiyonlarına yer verdi. 
Hem Boğaziçi Köprüsü istikametinden hem de İFM içinden algısı çok kuvvetli bir yapı parselinde yer alan TAO GYO arazisinde yükselecek ve kompleksin tanımlayıcı imgesi olacak ofis kütlesinin konumu belirlenirken; İFM içinden, dış çevreden ve trafik yollarından algılanışı, güneşin yönelimine göre gün içindeki gölge-ışık değerleri, komşu parsellerdeki kendisinden daha yüksek yapı kütleleri ile olan konumlanma ilişkisi ve parselin topografik verileri üzerinden İstanbul imar yönetmeliğinin sağladığı avantajların değerlendirilmesi dikkate alındı.


Parselin içinde, ofis kulesinin konumu ile birlikte toprak kotu seviyesinde İFM ile birlikte çalışabilen, kontrollü, kendine yetebilen ve dışa dönük bir Buluşma Alanı ve cidarlarında onu besleyen kiralanabilir ticari alanlar tasarlandı.


Sonraki sayfada:
"İFM, yüzölçümüyle New York ve Londra'daki merkezleri geçecek"


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :