"Işığın Peşinde Bir Mimar: Erkut Şahinbaş" Kitabı Yayımlandı

mimarizm.com / 21 Nisan 2015

Mimar Sinan Büyük Ödülü'ne değer görülen Erkut Şahinbaş için düzenlenen "Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2012-2014" programı kapsamında yayımlanan "Işığın Peşinde Bir Mimar: Erkut Şahinbaş" kitabı raflardaki yerini aldı.Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2012-2014 döneminde, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Erkut Şahinbaş için düzenlendi. Programın sonuç ürünü olarak hazırlanan kitap, Esin Boyacıoğlu, Ali Cengizkan, Jale Nejdet Erzen, Abdi Güzer, İlhan Kural ve Ziya Tanalı'nın, Şahinbaş ve mimarlığı üzerine panelde dile getirdikleri değerlendirmeleri ve ara tartışmaları içeriyor.

Kitapta ayrıca Kemal Aran'ın, Şahinbaş'ın Doğramacızade Ali Paşa Camisi'ni "töre yıkan" (ikonoklast) bir uygulama olarak nitelediği ve taklit (mimesis) kuramı açısından irdelediği makalesi yer alıyor. Işığın kurucu öğe olduğu sergide bir araya getirilen yapı ve projeler de kitabın arayüzlerinden biri.

Öngörülü bir mimar olarak yaşamboyu üretimlerini bir kitapta bir araya getiren ilk mimarlardan olan Erkut Şahinbaş, kitabını 1998 yılında yayımlamıştı. Kitabın diğer arayüzünü ise 1998'den 2014'e Şahinbaş yapı ve projelerinin bir güncellemesi oluşturuyor.


Işığın Peşinde Bir Mimar: Erkut Şahinbaş

Editör: N. Müge Cengizkan
Mimarlar Odası Yayınları
Ankara, 2015
Türkçe
190 sayfa

Satın almak için tıklayınız. 
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :