"Integrated Design" ile Branko Kolarevic YEM'deydi

mimarizm.com / 15 Mayıs 2009


Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Ortamında Mimarlık (BOM) Lisansüstü Programı
'nın davetlisi olarak, bir dizi etkinliğe katılmak üzere İstanbul'a gelen Branko Kolarevic, bugün (15 Mayıs 2009) Yapı-Endüstri Merkezi'ndeydi. İki saat süren Kolarevic'in konferansına mimarlık öğrencilerinin ilgisi büyüktü.

Dijital ortamda tasarım ve üretim alanının başarılı isimlerden biri olan Kolarevic, duyurusu yapılan "Surface Effects And The Craft Of Digital Making / Yüzey Etkileri ve Dijital Üretim Sanatı" başlıklı sunumunun yerine, daha genel bir izleyici kitlesini hitap edebilmek için "Bütünleşik Tasarım / Integrated Design" başlığı altında konuştu. Konuşmasını Guggenheim Müzesi (Frenk Gehry), "Kunsthaus" (Peter Cook ve Colin Fournier), "City Hall"  ve "Swiss Re" (Foster & Partners) gibi örnekler üzerinden sürdüren Kolarevic, bütünleşik tasarımın tasarımsal süreçlere nasıl yansıdığını ve bun yansımanın mimarlık eğitimi üzerindeki etkilerini anlattı. Kolarevic, 16-18 Mayıs tarihleri arasında YTÜ BOM Lisansüstü programı öğrencileri ile İTÜ Mimari Tasarımda Bilişim Lisansüstü programı öğrencilerinin katılacağı iki günlük çalıştayın yürütücülüğünü yapacak.

Branko Kolarevic

Branko Kolarevic, Bütünleşik Tasarım-Haworth Başkanı olduğu Calgary Üniversitesi'nde mimarlık alanında "doçent" olarak görev yapıyor. Kolarevic, Kuzey Amerika ve Asya'daki pek çok üniversitede mimarlık eğitimi verdi. Dijital ortamın tasarım ve inşaatta kullanımı üzerine dünyada birçok yerde konuşmalar yaptı; son dönemlerde yayımlanan "Manufacturing Material Effects" (Kevin Klinger ile), "Performative Architecture" (Ali Malkawi ile) ve "Architecture in the Digital Age" kitaplarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kitabın editörlüğünü ve ortak-editörlüğünü üstlendi.  Association for Computer Aided Design in Architecture (ACADIA) (Mimarlıkta Bilgisayar Destekli Tasarım Birliği)'nin eski başkanı ve ACADIA 2007 Award for Innovative Research (ACADIA 2007 Yenilikçi Araştırma Ödülü)'nün sahibi olan Kolarevic, mimarlıktaki doktora ve yüksek lisans derecelerini Harvard Üniversitesi'nden; "Mimarlıkta Mühendislik" diplomasını ise eski Yugoslavya'da bulunan Belgrad Üniversitesi'nden aldı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :