İngiltere'nin En Büyük Ulusal Festivalinin Sonu Ne Olacak?

mimarizm.com / 13 Mayıs 2008

1996 yılından bu yana düzenlenen ulusal bir İngiliz festivali olan Architecture Week, konsey ve kuruluş destekli bir tür sivil insiyatif projesi. Her yıl ülke çapında çok sayıda şehre yayılan, video gösterimlerinden yapı ziyaretlerine, kazılardan çocuklar için mimarlık atölyelerine, her türlü sergi, buluşma ve toplantıyı bünyesinde toplayan Architecture Week'in en ilgi çekici tarafı ise, muhtemelen kişi ve grupların AW çerçevesinde diledikleri organizasyonla etkinlikler zincirine dahil olabilmeleri. Her yıl belli bir başlık altında toplanan etkinlikler arasında büro gezileri, sunumların yanı sıra, organizasyonun destekçilerinden RIBA'nın popüler 'Architect in the House' toplantısı da bulunuyordu.

Geçtiğimiz yılın sonlarında, Arts Council'in etkinlik için ayırdığı çeyrek milyonluk bütçeyi geri çekmesiyle on yıllık tarihinde ilk kez suya düşen Architecture Week organizasyonunun durumu, çeşitli çevreler tarafından farklı tepkilerle karşılanmıştı. Arts Council'in, finansal desteğini çekmekteki sebebini ‘organizasyonun gündemle ilişkisiz ve güncellemeden uzak kalması' olarak duyurması, bu konu etrafında sürdürülen tartışmaların temel eksenlerinden birini oluşturuyordu.

Arts Council tarafından, büyük olay yaratan ‘How Green is our Space?' (Mekanımız ne kadar yeşil?) başlıklı Architecture Week 2007 hakkında, ‘inanılmaz bir başarı' yorumunun gelmesinin üzerinden henüz iki hafta geçmişken böyle bir kararın çıkması, büyük tutarsızlık olarak nitelendirilmişti. Konsey tarafından yapılan açıklama, geçen yılın başarısının bu kararda etkili olamayacağı yönündeydi. Etkinliğin miyadını doldurup doldurmadığın ve uzun soluklu olma potansiyeli taşıyıp taşımadığının sorgulanması gerektiğini belirten konsey temsilcileri tarafından, etkinliğin mevcut formatına gösterilen katılımın, kitlelere ulaşmak için en doğru yol olduğunu ispatlar şekilde yerinde ölçülemeyeceğini belirtilmişti.

Organizasyonun devamı için, geçirilen 10 yılın bir muhasebesinin yapılması gerektiğini savunanlardan ‘The Arts Council' Görsel Strateji Uzmanı Vivienne Bennet, Architecture Week'in askıya alınması hakkında şu yorumu yapıyor: "Geçtiğimiz 10 yıl içinde mimarların rolü ve çalıştıkları projelerin türleri o kadar çok değişti ki, mimarlığı kamuyla buluşturan etkinliklerin bu çizgide evrilmeleri gerekir. Ortaklarımız RIBA ve Architecture Centre Network, bu öneriyi ortaya çıkarmamızı desteklediler."

2008 için en çok rağbet gören ‘Architecture in the House' programı dahil 800'den fazla etkinliğin tasarlandığı Architecture Week'in askıya alınması hakkında konuşan dünyaca ünlü İngiliz mimar Richard Rogers ise, "Bu konuda ne denli güçlü duygular taşıdığımı anlatamam. Architecture Week'in devam ettiğini görmeliyiz" diyor.

Architecture Week'in patronu gazeteci Janet Street-Porter ise, Arts Council'in bu tavrını, "Olimpiyat öncesinde bütçe kısıntısına gitmek üzere atılmış umutsuz bir hareket" olarak nitelendirirken, konseyin, yalnızca iki hafta sürecek katılımları değerlendirmek ve izlenimleri toplamak gibi bir iş için bu denli uzun süreli bir takvim oluşturmasının, konu hakkındaki şüphelerini arttırdığını dile getiriyor.

Architecture Week'in özellikle son senelerdeki performansı izlendiğinde, toplumsal iletişimden yoksun bir meslek olarak mimarlığı kamusallaştırmadaki yetisinin rahatça gözlemlenebileceği çok sayıda etkinlik örneği sayan Porter'ın aksine, Financial Times'ın mimarlık eleştirmeni Edwin Heathcote, etkinliğin devam etmesine ‘hayır' diyenlerden. Architecture Week'in en temel problemlerinden birinin, mimarlığa dikkat çekmek için bir tür dilenme tavrının hakimiyeti olduğunu belirten Heathcote, "Lütfen mimarlığı farkedin! Aynen pop müzik gibi kendi çılgın festivali de var!" dercesine düzenlendiğini iddia ettiği etkinliğin ruhunu ‘üzücü' olarak değerlendirdi.

Öte yandan etkinlik ile ilgili ikinci sorunun, düzenlenen sergi ve toplantıların içeriğinin doldurulamaması olarak betimleyen Heathcote, tartışmayı bir adım öteye taşıyarak "Konseyin parasını alıp, üstleniciler ve üreticilerden elde edileceklerle arttırıp genç mimarlık pratisyenlerinin küçük fakat uzun ömürlü işler icra etmelerine kaynaklık etmek, sokakları, pavyonları bunlarla donatmak, inanın mimarlığa çok daha büyük katkı sağlayacaktır" önermesinde bulunuyor.

Londra Valisi Ken Livingston ise, miyadını dolduran Architecture Week'I tartışmak yerine artık dikkati Londra Mimarlık Festivali'ne yoğunlaştırma zamanının geldiğini ifade ediyor.

2007 Temmuz ayında başlayan ve günümüze dek sürat alan bu tartışmalar, işte şimdi incelemenin tamamlanmasıyla yeni bir boyut kazanmış bulunuyor. İngiltere'nin yapısal çevre üzerine tek ulusal festivali olan Architecture Week'in Leeds Metropolitan Üniversitesi tarafından kesinleştirilecek akıbeti hakkında 2008'in Eylül ayına dek değerlendirmeler sürecek.

Derleyen: E. Seda Kayım


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :