Hullahop Pavyonu

E. Seda KAYIM / 25 Ekim 2007

 

New York'un Eylül ayına damgasını vuran bir etkinlik yapıldı. Sanat ve Mimarlık Enstitüsü Storefront, sokaklara taşan ve fikrin hareketle buluştuğu disiplinler arası performans anlayışıyla kuruluşunun 25. yılını kutladı. "Z'den A'ya Performans", Storefront ana binasının  karşısında bulunan Petrosino Parkını örten, bin adet hullahop ile fiber optik kablonun bir araya getirilmesiye 'inşa' edilen 'Halka Kubbe'nin altında gerçekleştiriliyor.

 

1982 Eylül'ünde kurulan Storefront Sanat ve Mimarlık Enstitüsü, 25. yıl kutlamalarında, kurucular Kyong Park, R L Seltman ve sanatçı Arleen Schloss tarafından kürate edilen ve yalnızca New York'lu sanatçıları barındıran 'A'dan Z'ye Performans' isimli 26 günlük etkinliğe referans veriyor. Yalnız tek farkla: Performans bu defa çok sayıda uluslar arası sanatçı ve akademisyene ev sahipliği yapıyor.

 

 

"A'dan Z'ye Performans", her gece düzenlediği tek gösteri ile enstitünün manifestosu olma niteliği de taşıyordu. Kyong Park'ın kaleme aldığı küratoryal giriş metni, gelecekteki etkinliklerin çizgisini de ifade ediyordu. "Storefront, sanatın ve mimarlığın, yaşam kalitesini ve kentlerimizin geleceğini belirleyen toplumsal düzenlemelere dair potansiyel ve sorumluluk barındırdığı fikrini desteklemektedir."

 

21 Eylül'de başlayan ve 6 Kasım'a kadar sürecek olan "Z'den A'ya Performans", yöneticiler Kyong Park, Sarah Herda ve Joseph Grima küratörlüğünde bugüne dek Storefront'un ajandasına girmiş her disiplinden sanatçı ve düşünürü ağırladı: Mimarlar, yazarlar, araştırmacılar, yönetmenler, fotoğrafçılar, müzisyenler ve daha nicesi, Storefront'un künyesini oluşturan performans, konser, film gösterimi, açık tartışma ve röportajlarda yer aldılar.

 

 26 günlük performans ve sergi maratonunun ilk ayağını Koreli tasarımcı Minsuk Cho tarafından yürütülen üç günlük kubbe oluşturma çalışmaları oluşturdu. Enstitünün kutlama programında, fotoğraf sanatçısı Florian Behm'in 'Wait for a Walk' isimli seri fotoğrafları, Armin Linke'nin mimar Piero Zanini ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ödüllü, süregelen film projesi ve Bjarke Ingels'ın son dönem projeleri gibi çalışmalar ile 2006 Stirling Anlatı Ödülü sahibi Teddy Cruz'un bir hot dog arabasının arkasından yürüttüğü sınır yerleşmelerinde kentleşme yasası tartışmaları gibi etkinlikler yer aldı.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :