Güngör Kabakçıoğlu'nu Yitirdik

mimarizm.com / 27 Haziran 2011


Ünlü mimar, ressam ve karikatürist Güngör Kabakçıoğlu'nu yitirdik. Kabakçıoğlu'nun cenazesi, 29 Haziran 2011 Çarşamba günü, Levent Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Kilyos'taki aile kabristanına defnedilecek.

1961 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun olan, çizgileri Tercüman, Akşam, Güneş, Yeni Yüzyıl gibi gazetelerde yayınlanan Kabakçıoğlu, 2009 yılında sanattaki 60. yılını kutlamıştı.


Altan Erbulak ve Necmi Rıza'nın çizgileri ile Güngör Kabakçıoğlu. Kaynak: Karikatürcüler Derneği.

Güngör Kabakçıoğlu Hakkında


1932 yılında Antalya'nın Serik ilçesinde doğdu. İlkokul ve lise öğreniminin bir kısmını İzmir Karşıyaka ilçesinde tamamlayan Kabakçıoğlu, İstanbul Işık Lisesi'nden mezun oldu. Resim ve karikatür faaliyetleri henüz İzmir'deki öğrencilik yıllarında başlayan Kabakçıoğlu'nun ilk karikatürleri İzmir Anadolu Gazetesi'nde yayınlandı. Sanatçı, 1952-54 yılları arasında ise Doğan Kardeş Dergisi'nin kapak ve iç resimlerini çizdi.


Kabakçıoğlu'nun kaleminden. Kaynak: Karikatürcüler Derneği.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ndeki yüksek öğrenimine Resim Bölümü'nde başlayan, daha sonra Mimarlık Bölümü'ne geçerek buradan mezun olan Kabakçıoğlu, kariyeri boyunca pek çok mimari esere imza attı, farklı mesleki faaliyetlerini bir arada yürüttü. İzmir Büyük Efes Oteli'nin gece kulübü ve bar duvarlarını, Emek Sineması fuayesini sanatçının çizimleri süsledi.


Kaynak: Karikatürcüler Derneği.

Mimarlık, resim ve karikatür yarışmalarında ödüller alan ve jüri üyelikleri bulunan Kabakçıoğlu'nun çizgileri Tercüman, Akşam, Güneş, Yeni Yüzyıl gibi gazetelerde yayınlandı. "Nasrettin Hocanın Torunları", "Portreler" ve "Sakıpname" başlıklı karikatür kitapları bulunan sanatçının eserleri, çok sayıda sergiye konu oldu.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :