Güneş Enerjisinin Eğrisi Doğrusu

mimarizm.com / 12 Mayıs 2009

15 yılı aşkın bir süredir Türkiye'de yüzlerce başarılı temiz enerji uygulamasına imza atmış olan FormSolar'ın düzenlediği ve kamuoyunu güncel bilgilerle aydınlatmak amacını taşıyan 'Eğrisiyle Doğrusuyla Güneş Enerjisi' semineri, Yapı-Endüstri Merkezi'nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Al Gore Vakfı, Çevre Dostu Binalar Derneği, Temiz Dünya Platformu gibi sivil toplum girişimlerinin de desteklediği etkinlikte, güncel ve pratik bilgilerin yanısıra maliyet analizleri de paylaşıldı.

İki oturumda gerçekleştirilen seminerin ilk bölümünde Al Gore Vakfı'ndan Georgie Benardete 'küresel ısınma' fenomeni üzerinde dururken, CEDBİK Kurucu Başkan Yardımcısı ve William J. Clinton Vakfı - Clinton Climate Initative Direktörü Dr. Duygu Erten ise yeşil binalar ve çevre dostu bina sertifikasyon sistemleri hakkında bilgi verdi. Form Solar Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Korun da ısı pompaları, gün ışığı, rüzgar ve güneş kollektörleri üzerinden yapılarda temiz enerji entegrasyonu konusuna eğildi.İkinci bölümün ilk konuşmacısı olan Sharp Solar Satış Mühendislerinden Volker Riexinger ise Sharp'ın 50 yılı bulan güneş enerjisi deneyimini merkez alarak dünden bugüne kat edilen süreç hakkında bilgi verdi. Form Solar Satış Mühendisi Ufuk Keser, akülü sistemlerin kullanım alanalarından bahsederken, Form Solar Satış Müdürü Levent Yamantaş endüstriyel pv uygulamalarını öne çıkardı. Etkinliğin son konuşmacısı olan Form Solar Kurucu Ortağı Ateş Uğurel de güneş santrallerinin tasarım kriterleri, teknoloji seçimi ve yaratıcı çözüm önerilerinden bahsetti.

Sempozyum sonrasında sorularımızı yanıtlayan Form Solar Kurucu Ortağı Ateş Uğurel, son altı aydır Türkiye'de neredeyse herkesin güneş enerjisini konuştuğunu ve güneş enerjisine geçmek için doğru bir zaman olduğunu söyledi. Bu ilgiyle birlikte uzmanlığı olmayan pekçok firmanın da sektöre girdiğine dikkat çeken Ateş Uğurel, bu firmaların yapacağı yanlış bilgilendirmenin pekçok mağdur müşteri yaratacağını, bu nedenle sempozyumda 'güneş enerjisi'ne olabildiğince objektif bir bakış getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. Gündemde olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kanun Taslağı'nın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini Hilmi Güler'den devralan Taner Yıldız tarafından hazırlandığını anımsatan Ateş Uğurel, Yıldız'ın sektör tarafından 'rüzgarcı' ve 'güneşçi' olarak tanındığını, Bakandan sözlü desteklerini uygulamada da göstermesini beklediklerini söyledi.

Ateş Uğurel, nükleer lobisinin yanısıra güneş ve rüzgar enerjilerine karşı da bir lobicilik faaliyetinin olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki haftadan itibaren buna karşı lobi çalışmaları yapması amacıyla yeni bir platform oluşturmak için çalışmalara başlayacaklarını da açıkladı. "Sektöre girmiş ve girecek büyük firmaları bir araya getirecek ve güneş / rüzgar enerjisi için lobi yapacak bir organizasyon oluşturacağız" diyen Ateş Uğurel, bu yapılanmanın bir dernek mi, birlik mi, yoksa bir vakıf mı olacağına süreç içinde karar verileceğini ifade etti.

Sempozyumu güneş enerjisine bir giriş olarak nitelendiren Ateş Uğurel, sonraki toplantılarda konunun detaylandırılacağını belirtti.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :