Zoom TPU'yu Dünyaya Tanıtan Kitap Çıktı

mimarizm.com / 08 Aralık 2016
2014'te yirminci yılını geride bırakan Zoom TPU’nun iç mekan tasarımları, ünlü yayınevi Prestel tarafından basılan kitapta buluştu.

1994 yılında Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı tarafından kurulan mimari tasarım stüdyosu Zoom TPU; 22 yıllık serüvenine konut, hastane, otel, ofis gibi önemli iç mekan tasarımlarının yanı sıra pek çok mimari proje ve uygulama sığdırdı. 2004 yılına kadar mağaza ve konut ağırlıklı projeler yürüten ikili, sağlık sektöründe birçok başarılı proje gerçekleştirdi. Fuarlar ve kültür yapıları alanında da önemli projelere imza attı. 2014 yılında kurulan Ozon Design ile ürün tasarımı konusunda keyifli işler hayata geçirildi. Zoom TPU; gelecekçi, idealist, dönüşümcü, rekabetçi bir yaklaşımla ve zamanın dilini yakalayan projelerle geçen bu uzun serüvende birçok ödül alarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında takdir gördü.

Zoom TPU kitabı, Prestel

Dünyaca ünlü yayınevinden Zoom TPU kitabı

Atilla Kuzu ve Levent Çırpıcı liderliğinde, aynı vizyon ve değerlerle, sadece mimari platformda değil ürün tasarımı ve sanatsal alanlarda da yeni başarı odakları oluşturma amacıyla dünyadaki benzerlerini takip ederken kendi kulvarında yeni ilkler yaratmaya çalışan Zoom TPU; Prestel’in getirmiş olduğu teklifle, artık uluslararası basın ve yayım platformlarında da varlık gösteriyor. Prestel Yayınevi imzasıyla basılan Zoom TPU kitabı, Acıbadem Maslak Hastanesi, Roche Türkiye, Dumankaya Modern Vadi Showroom ve Dumankaya İkon satış ofisi, Intema Showroom Nişantaşı, SALT Galata Oditoryumu gibi birçok projeyi içeriyor. 

* * *

Atilla Kuzu

Atilla Kuzu

Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. Ürün tasarımları ‘Taklamakan’ bank ve ‘Barringer’ sehpa tasarımları ile ile Japonya’da International Furniture Design Fair ödüllerinde finalist olan Kuzu 1994 yılında ortağı mimar Levent Çırpıcı ile Zoom / Tpu (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. Türkiye’de Nurus, B&T design, 888 Design, İntema firmalarına, Japonya’da Conde House firmasına mobilya tasarımlarının yanı sıra, Design Turkey, Elle Deco International Design Awards, Red Dot Design Awards gibi yarışmalarda birincilik ödülleri ile yerli ve yabancı platformlarda tanınırlık kazandı. 

Levent Çırpıcı

Levent Çırpıcı

1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Halen Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım stüdyolarında eğitmen olan, çeşitli üniversitelerin çalıştaylarına sıklıkla katılan ve konuşmacı olarak davet edilen Çırpıcı; 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. 2009 ve 2011 yıllarındaysa Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPI-TURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı.

Zoom TPU

1994’te YKM, Derimod Mağazaları, Zara gibi önemli markalara yapılan retail ağırlıklı projeler ile çalışmalarına başlayan Zoom Tpu, retailin yanı sıra bu dönemde restoran ve mağaza iç mekan tasarımları yaptı. 1996 Yılında Lütfi Kırdar kongre merkezi iç mekan tasarımı ile tanınırlığını ciddi şekilde arttıran Zoom TPU, 1998’de Servet Yazıcı Evi ile Levent Çırpıcı Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterildi. 

2004 yılına kadar mağaza ve konut ağırlıklı yapılan çalışmalardan sonra, Acıbadem Grubu ile sağlık sektörüne adım attı. Acıbadem International, Ataşehir, Bakırköy, Fulya, Bursa Hastaneleri projelerini tamamladı. 

2009 yılında Acıbadem Maslak Hastanesi projesi ile WAF’ta (World Architecture Festival) finale kaldı. Çalıştığı diğer önemli sağlık grupları arasında Florance Nightingale Memorial Grubu, Medikal Park-Liv Hospital Grubu, Medicana, Medipol, Medistate ve daha pek çok grup bulunan Zoom Tpu, 2011 yılında Liv Hospital Projesi ile ikinci kez WAF’ ta (World Architecture Festival) finale kaldı. 2014 yılında Florance Nightingale Istanbul hastanesi ile Sign of the City -Yılın En İyi Sağlık Projesi- seçildi. 

Sağlık sektöründeki başarılarının yanı sıra yapı fuarları ve kültür yapıları ve ofis projelerinde etkin faaliyet gösterdi. Bu alandaki önemli çalışmaları arasında Salt Galata Oditorium, Urgan, Roche ve TR-Pharm Ofis ( Ünlü ilaç firması) projeleri bulunuyor. Showroom tasarımı alanında Henkel Showroom, Dumankaya Showroom (Dumankaya Ikon, Dumankaya Trend, Dumankaya Modern Vadi gibi ) projeleri öne çıkıyor. Yapı fuarlarında gerçekleştiren 2010 Aspen, 2011 Aspen ve 2015 Gentaş projeleri ile birincilik ödülüne layık görüldü.  

2014 yılında kurulan yeni markası Ozon Design oluşumu ile ürün tasarımı alanında aynı yıl Red Dot Mobilya Konsept ödülü ile 2015 yılında her yıl 25 ülkede belirlenen EDIDA (Elle Decor International Design Awards) ödülleri Aydınlatma kategorisinde Mantis çalışmasıyla Atilla Kuzu ve yılın tasarımcısı kategorisinde ise Mantis Koleksiyon – Atilla Kuzu, T80 Desk – Levent Çırpıcı, Angel Magic masa ve Aeroplano aydınlatma tasarımları ile Deniz Üner, Ozon Design ekibi olarak kategori birincisi ödülüne layık görüldü. 

Devam eden projeleri arasında MCS yurtdışı mağaza konsept projeleri, Lösev Kompleksi (hastane, okul, otel), Bahat Hastaneleri ile 2016 yılında yapımı tamamlanarak faaliyete geçen Avrasya Hastaneleri bulunuyor. 

Ödüller 

1998 / YAPI’98 (YAPI ISTANBUL FUARI) / 2.LÜK ÖDÜLÜ, LEVENT ÇIRPICI 
1999 / IFDA (Uluslararası Mobilya Tasarım Fuarı Asahikawa) / Atilla Kuzu, Finalist. 
2000 / AGA KHAN AWARD FOR ARCHITECTURE CANDIDATE (Aga Khan Mimarlık Ödülü) / Candidate, Levent Çirpici. 
2000 / SEDAT GÜREL DALYANKÖY MÜZE VE KÜTÜPHANE PROJESİ / 2.lik Ödülü, Levent Çirpici. 
2002 / IFDA (Uluslararası Mobilya Tasarım Fuarı Asahikawa) / Atilla Kuzu, Finalist. 
2005 / DESIGN TURKEY 2005 - INTERIOR DESIGN ÖDÜLÜ / ATİLLA KUZU - LEVENT ÇIRPICI BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 
2010 / YAPI FUARI AMACINA UYGUN DÜZENLENMİŞ STAND / LEVENT ÇIRPICI, ATILLA KUZU - BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 
2010 / DESIGN TURKEY 2010 İYİ TASARIM ÖDÜLÜ 888 DESIGN ANGLE MASA / ATİLLA KUZU 
2010 / ELLE DECOR ULUSLARASI TASARIM ÖDÜLÜ / ATİLLA KUZU - YILIN TASARIMCISI 
2010 / DUMANKAYA EN İYİ ÇÖZÜM ORTAĞI / BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 
2011 / YAPI FUARI ALTIN MIKNATIS EN İYİ STAND TASARIMI / BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 
2012 / ELLE DECORATION INTERNATIONAL AWARDS 2012 / EN İYİ MUTFAK / ATİLLA KUZU 
2015 / YAPI FUARI ALTIN MIKNATIS EN İYİ STAND TASARIMI / BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 
2015 / İSTANBUL DEMİR VE DEMİR-DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ ÖDÜLÜ 
2015 / ELLE DECOR ULUSLARASI TASARIM ÖDÜLÜ
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :