Yüzen Şehir

mimarizm.com / 25 Ocak 2023
"Floating City" projesi, iklim değişikliği tehdidine küresel yanıtı desteklemek amacıyla Luca Curci Architects, Tim Fu Design iş birliğiyle tasarlanmış.

Luca Curci Architects + Tim Fu Design

Luca Curci Architects, Tim Fu Design işbirliğiyle, 50.000 kişilik sürdürülebilir bir yüzen şehir proje önerisi olan "Floating City", yapay zeka desteğinin yanısıra uluslararası bir mimar ve tasarımcı ekibi tarafından tasarlandı.

Sürdürülebilirliği nüfus yoğunluğu ile birleştiren proje, yüzde 100 yeşil ulaşım sistemleri ile “sıfır enerji” bir şehir kurmayı hedefliyor. Sürdürülebilir şehir, sakinlerinin doğal unsurlarla bağlantılı olarak, geleneksel topluluk ve toplum kavramını yeniden düşünerek daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalarına olanak tanıyor.

Rüzgar, su türbinleri ve güneş panelleri gibi çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları da projeye dahil edilmiş. Enerji depolama çözümleri, suyun tuzdan arındırılması, gıda üretimi ve çiftçilik de entegre edilerek, sıfır atık politikası izleyen bir şehir kurgulanmış.

Mimarlar Luca Curci ve Tim Fu, "Floating City, iklim değişikliği tehdidine küresel yanıtı desteklemek için tasarlandı" diye belirtiyor.

Deniz Seviyeleri ve İklim Değişikliği

Bugün insanlığın yarısı, yani 4 milyar insan, şehirlerde yaşıyor ve 2030'a kadar 5 milyar insanın şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Şehirler dünya topraklarının sadece yüzde 3'ünü kaplıyor ama enerji tüketiminin yüzde 60-80'inden ve karbon salınımının yüzde 75'inden sorumlu.

İklim değişikliği artık her kıtadaki her ülkeyi etkiliyor. Ulusal ekonomileri, toplulukları ve ülkeleri oldukça karışıklığa itiyor ve yarınlarda bu daha da fazla olacak. Günümüzde hava koşulları sürekli değişiyor, deniz seviyeleri yükseliyor, hava olayları daha aşırı hale geliyor ve sera gazı emisyonları artık tarihin en yüksek seviyelerine ulaşarak dünyayı tehdit ediyor.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)‘nin İklim Değişikliğinin Etkileri kapsamında bilim adamları, 2100 yılına gelindiğinde,, karbon emisyonlarını mevcut hızımızda sürdürürsek deniz seviyesinin en az bir fit (0,3 metre), ancak muhtemelen 8 fit (2,4 metre) yükseleceğini tahmin ediyor.

Yüzen Şehir, sürdürülebilir ve dayanıklı şehirler için bir proje önerisi. New York, Miami, New Orleans, Jakarta, Amsterdam, Hong Kong, Şanghay ve Tokyo gibi, özellikle alçak yükseklikleri nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesine karşı savunmasız olan birçok kıyı kentinin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak üzere tasarlanan proje, 200.000'den fazla insanı barındırabilecek ve gerektiğinde genişletilebilecek olduğu için iyi bir potansiyele sahip. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :