Yeşilin İçinde Kaybolan Bir Otel

mimarizm.com / 04 Şubat 2021
Doğal alanların korunması fikrini temel alarak tasarlanan Albeida Turizm Kompleksi, yükseltilmiş hafif strüktürle kurgulanmış konaklama birimlerinden oluşuyor. Mekan, mevcut dokuya minimum müdahale ile ziyaretçilerine doğayla bütünleşmiş bir deneyim sunuyor.

Fotoğraflar: Héctor Santos-Díez, Roi Alonso, Salgado e Liñares Arquitectos izniyle

İspanya’nın A Coruña kentinde, Muros y Noya halicinin zengin ekosisteminde Salgado e Liñares Arquitectos tarafından tasarlanan turizm kompleksi, doğal ortama en küçük müdahalelerle dahil oluyor. Dokuz ahşap birimden oluşan tasarım, hafif çelik strüktürüyle mevcut bitki örtüsüne ve ağaç köklerine zarar vermeyecek şekilde kurgulandı. Proje kapsamında bölgede halihazırda bulunan üç eski yapının da rehabilitasyon çalışması tamamlandı.

Daha önce rezidans ve kayıt stüdyosu olarak kullanılan geleneksel yapıların yenilenmesi ve bunlara ahşap konaklama birimlerinin eklenmesiyle ortaya çıkan Albeida Turizm Kompleksi, doğayı koruyan yaklaşımıyla dikkat çekerek İspanyol Mimarlık Enstitüleri Derneği (CSCAE) tarafından verilen 2020 Ulusal Mimarlık Ödülü’nün de sahibi oldu.

Yükseltilerek peyzajla bütünleşen dokuz yapı, mahremiyeti de göz ardı etmeyen samimi bir ortam kuruyor. Geniş açıklıklar ve açık teraslar aracılığıyla ziyaretçileri gür yeşilliklerin içine çekip eşsiz bir manzara ve deneyim sunuyor. Doğal kaynakların korunması konusunda da bilinci artıyor.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :