YEM Yayın Yazar Söyleşileri 15 Mart’ta Başlıyor

mimarizm.com / 13 Mart 2017
YEM Yayın’ın 2014 yılından bu yana başta üniversitelerdeki öğrenci ve akademisyenler olmak üzere ülkemizin mimar, içmimar, tasarımcı ve mühendisleri ile yazarlarını buluşturduğu “YEM Yayın Yazar Söyleşileri Dizisi”nin 2017 programı başlıyor.

YEM Yayın, ülke genelindeki üniversitelerle işbirliği yaparak düzenlediği söyleşilerle, mimarlık, tasarım, kültür ve sanata ilgi duyan herkesi, kitaplarından tanıdıkları, alanlarının önde gelen isimleri olan yazarlarını dinleme, onlara soru sorma, onlarla tanışma fırsatı sunarak bilgi alışverişini geliştirmeyi amaçlıyor. 

Mart, Nisan ve Mayıs ayları boyunca İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Bursa, Edirne, Kırklareli’de okurlarıyla buluşacak YEM Yayın yazarları arasında Dr. Doğan Hasol, Prof.Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan ve Hikmet Temel Akarsu yer alıyor.

20. YÜZYIL TÜRKİYE MİMARLIĞI VE BUGÜN
Konuşmacı: Dr. Doğan Hasol
İçerik: “Türkiye’de mimarlık var mı?” sorusunun yanıtını aradığı yeni kitabından yola çıkarak hazırladığı konferansta Doğan Hasol, ülkemiz mimarlığının 100 yıllık değişim ve gelişim sürecini, 150’ye yakın mimarın birçoğu ödüllü 190 yapısıyla örnekliyor. Cumhuriyet öncesi dönemi de içine alarak Türkiye mimarlık üretimini, akımlara ve dönemlere ayırarak kronolojik sırayla ortaya koyuyor. Ardından da tüm bu saptamaların ışığında, mimarlığımızın bugün içinde bulunduğu ortamı değerlendirerek yorumluyor.

Konferans Takvimi:
15 Mart Çarşamba, 11.30 - Gedik Üniversitesi, İstanbul
18 Mart Cumartesi, 14.00 - TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy
22 Mart Çarşamba, 15.30 - Kültür Üniversitesi, İstanbul
23 Mart Perşembe, 13.30 - Yeditepe Üniversitesi, İstanbul
28 Mart Salı, 13.30 - Çukurova Üniversitesi, Adana
04 Nisan Salı, 13.30 - Maltepe Üniversitesi, İstanbul
05 Nisan Çarşamba, 14.30 - Selçuk Üniversitesi, Konya
12 Nisan Çarşamba, 13.30 - Doğuş Üniversitesi, İstanbul
20 Nisan Perşembe, 18.00 - TMMOB İzmir Mimarlık Merkezi, İzmir
24 Nisan Pazartesi, 13.30 - Uludağ Üniversitesi, Bursa
16 Mayıs Salı, 18.00 - Bilgi Üniversitesi, İstanbul

MİMAR SİNAN VE DÜNYA MİRASI
Konuşmacı: Prof.Dr. Zeynep Ahunbay
İçerik: Geçtiğimiz günlerde kültür alanındaki çalışmalarıyla 16. Vehbi Koç Ödülü'ne de lâyık görülen, tarihi çevre koruma, restorasyon ve dünya mirası alanlarında ülkemizin yetiştirdiği en değerli akademisyenlerden  olan Zeynep Ahunbay, Mimar Sinan’ı ve büyük ustanın yapıtlarıyla dünya kültürel mirası içinde aldığı önemli rolünü anlatıyor. 

Konferans Takvimi:
04 Nisan Salı, 14.30 - Karatay Üniversitesi, Konya
13 Nisan Perşembe, 14.00 - Yeditepe Üniversitesi, İstanbul
26 Nisan Çarşamba, 14.00 - Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli

EDEBİYATTA MİMARLIK
Konuşmacılar: Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan, Mimar-Yazar Hikmet Temel Akarsu
İçerik: Mimarlığın edebiyatla ilişkisini irdelemek ve başta tasarımcılar olmak üzere mimarlığa ilgi duyan herkes için yepyeni algı kapıları açmak amacıyla kurgulanan Edebiyatta Mimarlık kitabını temel alan konferansta yazarlar, edebiyatın ve mimarlığın iki kadim disiplin olduğunun ve bu ikisinin içinde birbirini besleyen sayısız unsur bulunduğunun altnı çiziyorlar. Buradan yola çıkarak da mimarların, edebiyatın önemli yapıtlarında, önemli yazarlarca ortaya konan mekân kurgularını içselleştirdikleri takdirde emsalsiz bir imge ve düş dünyasına ulaşarak, tasarımlarını çok daha nitelikli ve değerli bir noktaya taşıyabilecekleri öngörüsünü paylaşıyorlar.

Konferans Takvimi:
06 Nisan Perşembe, 14.30 - Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya
11 Nisan Salı, 13.30 - Trakya Üniversitesi, Edirne


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :