Yaratıcılığını Katla, Mekanın Sınırlarını Zorla

Amber Eroyan / 19 Nisan 2017
Yaşam alanlarını ihtiyaca göre büyütüp küçültmenin mümkün olduğu 'Fold' konseptini, yeni düzenlediği öğrenci yarışmasına dahil eden Nef, lüksü ulaşılabilir kılan tasarımları ödüllendirilecek. Mimarlık, içmimarlık ve endüstriyel tasarım öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Nef Fold It’ yarışmasının detaylarını, jüri üyeleri Atilla Kuzu, Can Altay, Sibel Dalokay Bozer ve Tamer Nakışçı'dan dinledik.

"Bu konsept içerisinde keşfedilebilecek çok şey var"

NEF Fold It Öğrenci Tasarım Yarışması bu yıl ilk kez düzenleniyor. Bu yeni yarışmanın şartnamesini oluştururken nasıl bir yol izlediniz?

Tamer Nakışçı: Yarışmanın içeriğini kurgularken katılımcıları tasarım yarışmalarının bilindik sınırları içerisinde tutmak yerine, mümkün olduğu kadar serbest bırakmaya ve bu aşamada sadece yönlendirici bir rol üstlenmeye çalıştık. NEF’in öncülüğünü yapmış olduğu “FOLD” konseptinin arkasındaki amaç da aslında tam olarak bu ve bu konsept içerisinde henüz keşfedilebilecek çok şey olduğunu düşünüyoruz.

FoldhomeFoldhome, Gökyüzü gözlem odası

Fold HomeFoldhome, Parti/Karaoke odası

"Söylemek istediği farklı bir şey olduğuna inananlar için önemli bir platform" 

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken kriterler neler?

Atilla Kuzu: Bence öğrencilerin en çok dikkat etmesi gereken nokta, yaşamın bugüne kadar olan değişimi, transformasyonu. Yaşam alanlarımızın git gide küçülmeye başladığı kentlerde, vazgeçilmez bir yaşam biçimi olmaya başlayan dijitalleşme ve buna bağlı olarak gelişen cep telefonu teknolojisinin günümüzün akıllı ev teknolojilerine adapte edilebiliyor olmasına ve bundan sonraki adımın ne olabileceğine dair fikirler geliştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Tamer Nakışçı: Sınırlar her ne kadar tasarım süreci için gerekli olsa da buradaki kurgu hem özgürlük, hem de ayrı bir heyecan ve “challenge” getiriyor. Yarışmanın mimarlık, iç mimarlık ve endüstriyel tasarım öğrencilerine açık olması ise bana göre aslında bir ipucu. Eski bir endüstriyel tasarım öğrencisi olarak — özellikle yarışmalarla olan geçmişime baktığımda —  bu yarışmanın, gerçekten söylemek istediği farklı bir şey olduğuna inananlar için önemli bir platform olacağına inanıyorum.

Foldhome

FoldhomeFoldhome, Sinema odaları

"Tanımların ve sınırların ortadan kalktığı bir dönemdeyiz" 

'Yaratıcılığını Katla. Mekandan Ürüne, Üründen Mekana Hayal Ettiğini Tasarla' sloganı ile duyurulan yarışma, mimari tasarımın ötesinde disiplinler arası bir duruma işaret ediyor. Bu bağlamda farklı disiplinlerden öğrencilerin yarışmaya birlikte katılmalarının avantaj sağlayacağını söyleyebilir miyiz? 

Atilla Kuzu: Tabii, farklı disiplinlerin kolektif çalışması uyum içinde olduğu sürece avantaj sağlayabilir. Nasıl ki bir iç mekan kurgusunda kumaş ve resim kadar, elektrik, elektronik, mekanik gibi bilgilere de hakim olunması gerekiyorsa; mimari, iç mimari ve endüstriyel tasarım disiplinlerinin de birbirlerinden ayrılamaz olduğunu söyleyebiliriz.  

Sibel Dalokay Bozer: Nef Fold It yarışmasının kapsamı, tasarım disiplinleri arasında yapılacak bir ortak çalışmaya olanak sağlayan içerikte hazırlandı. Şart olmamakla beraber, farklı disiplinlerden gelecek yaklaşımların katkısının sonuca olumlu yansıyacağına inanıyorum.

Tamer Nakışçı: “Mekandan Ürüne, Üründen Mekana” konsepti bu yarışmanın bana göre en eğlenceli noktalarından biri. Tanımların ve sınırların ortadan kalktığı bir dönemdeyiz. Aynı şekilde bir fikrin hangi boyutta veya ne formatta olduğu değil, nereye gidebileceği her zaman daha önemli. Bütün dünyada geçerli olan bir olgu bu. Bu nedenle disiplinler arası bir yaklaşım veya aynı dili konuşmayı başarabilen bir ekip konuyu beklenmedik noktalara götürebilir.

FoldhomeFoldhome, Playstation odası

FoldhomeFoldhome, Çocuk odası

Yeni bir araya gelme olasılıklarını barındıran konut modeli     

NEF Fold It Öğrenci Tasarım Yarışması'nın 'gayrimenkul sektörüne ilham verecek' ve 'lüksü ulaşılabilir kılacak' öneriler getirmesi bekleniyor. Piyasadaki gayrimenkul projelerinde eksik olduğunu düşündüğünüz donatılar/detaylar neler? 

Atilla Kuzu: Bu projelerde gördüğüm en büyük eksiklik, müteahhit firmaların ticari yaklaşımları nedeniyle kalite standartlarının düşük olması ve projenin bulunduğu bölge ve şehir ile olan bağlantısının kopuk olması. Son olarak da projenin içeriğinde olması gereken felsefi temanın genelde çok zayıf ve kentle uyumsuz olması...

Can Altay: Gerek İstanbul'da gerek ülke çapında sürekli tek tipleşmeye meyleden, yaşam alanlarından ziyade stok artırımı ve yatırım olarak konuta odaklanan devasa bir üretim var. Bunun gerek toplumsal, gerek ekonomik sürdürülebilirliği ciddi bir sorun. Bunun ötesinde ne yazık ki bu inşa süreçlerinde kullanıma odaklanan ve eldeki imkanlarla bir konut projesinin sakinlerini düşünen, dikkate alan yapılar son derece az. Çoğu projenin hızla yaşamsallığını yitirdiği bu bağlamda, FOLD önerisinin, ortak kullanıma dair bir potansiyel sunduğunu düşünüyorum. Hem reel ihtiyaçları göz önüne alması hem de sakinler için yeni bir araya gelme olasılıkları barındırması açısından bu yaklaşım kıymetli. Bu yarışma ile şu ana kadar düşünülmüş, önerilmiş alanların daha da açılarak, ortak kullanım adına yeni olasılıkların kapısının aralanmasını bekliyorum. Benim açımdan jüride olmanın heyecan verici kısmı bu olacak.    

FoldhomeFoldhome, Müzik odası

"Nitelikli yaşam alanlarına lüks malzemelerden daha fazla ihtiyacımız var"

Sibel Dalokay Bozer: Toplu yaşam alanlarında kişiye hem bireyselleşecek hem de sosyalleşecek alanlar sağlanması gerekir. Günümüzün yaşam şartlarında fonksiyon, gelişen teknoloji ve çok amaçlı kullanım senaryolarını tasarımcı gözüyle kurgulayan ve ürün ölçeğine kadar detaylandıran projelere rastlıyoruz. Ancak bu projeler ender olarak hayata geçiriliyor. Nitelikli yaşam alanları oluşturan projelere, lüks malzeme kullanılmış projelerden daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Tamer Nakışçı: Eksiklikler yerine henüz oynanmamış alanları ve potansiyelleri konuşmayı tercih ederim. Bu yüzden jüri tarihini heyecanla bekliyorum.

* * *

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz:
Hayallerdeki Yaşam Alanları Senaryolaştırılıyor


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :