YAPI'nın Şubat Sayısı Çıktı

mimarizm.com / 01 Şubat 2017
YAPI Dergisi’nin Şubat sayısında “Smithsonian Afrikalı-Amerikalı Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi” projesine geniş yer veriliyor. Dergide Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanı sıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor. 

Smithsonian Afrikalı-Amerikalı Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi 
Washington’da yer alan, tasarımını Freelon Adjaye Bond SmithGroup’un yaptığı projede tasarım üç temel üzerine oturuyor; yapının biçimini oluşturan “taç”, yapının peyzaj üzerine uzanan bölümü “portik” ve bronz filigran kabuk. 

Broad Müzesi 
Müzenin, “örtü ve mahzen” olarak adlandırılan tasarım konsepti, yapıda, sergileme mekânı ve depo olmak üzere iki programı bir araya getirmeyi amaçlıyor. Diller Scofidio + Renfro’nun tasarladığı müze yapısı Los Angeles’de yer alıyor. 

Ankara Hızlı Tren Garı 
A Tasarım Mimarlık’ın tasarımında, çatı elemanları, atriyumlar ve binanın uçlarında her katta bulunan açık teraslar aracılığıyla doğal ışık kontrollü bir şekilde, peron kotuna kadar kesintisiz ulaştırılarak, yaşayan mekânlar elde edilmiş. 

Varyant Karşıyaka 
Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi’nin tasarladığı yapı İzmir’de yer alıyor. “Blokların bir duvar oluşturmaması”, “kademelemede arazi yapısına uyum”, “farklı yükseklikte bloklar yaparak hareketli bir kompozisyon sağlamak” gibi yerleşmenin temel ilkeleri binaların tasarımına doğrudan yansıtılmış. 
  
“ikibana” Restoran 
Mekânda başrolü üstlenen ahşap öğe, birbirine dolaşan dallar biçiminde tasarlanmış dikkat çekici tavan. Buradan süzülen ışık restoranın bütün yüzeylerinde hafif bir ışık-gölge tınısı oluşturuyor. Barselona’da yer alan restoranın tasarımı El Equipo Creativo’ya ait. 

ARCHIPRIX-TÜRKİYE 2016 
Archiprix-Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması Ödülleri 16 Aralık günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. Yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin yanısıra bir jüri özel ödülü ile üç eşdeğer mansiyon verildi. 

Yapı dergisi

Ayrıca; 
-  Doğa-Kültürel Miras ve Planlama; Hayat Zengin Çelik, Hülya Koç, Sibel Ecemiş Kılıç, İpek Özbek Sönmez 
-  Okulöncesi Eğitim Ortamları Tasarımında Bir Parametre Olarak Esneklik; B. Ece Şahin, Neslihan Dostoğlu 
-  Yapılarda Teknik ve Strüktürel Bir Meydan Okuma: Gökyüzü Havuzları; Ahmet Vefa Orhon, Kutluğ Savaşır 
-  In Situ: Anadolu Taş Ustalarının Günümüzdeki Pratiği Üzerine; Elif Kendir B. 
-  Türkiye’de Devlet Hastanesi Mimarlığının Gelişimi Üzerine Bir İnceleme; Mehmet Şener 
-  Kocaeli İlinde Lojman Modelinin Mimari Açıdan İncelenmesi; Nilay Coşgun, Elif Özlem Aydın, Fatma Uzungüngör 
-  Roger Ballen Retrospektifi İstanbul Modern’de; Burçin Yılmaz 
YAPI Şubat sayısında...


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :