YAPI’nın Mart Sayısı Çıktı

mimarizm.com / 01 Mart 2017
YAPI Dergisi’nin Mart sayısında bir kütüphane tasarımı olan “Dokk1” projesine geniş yer veriliyor. Dergide, “Acil Durumda Mimarlık: Sığınmacı/Mülteci Krizini Yeniden Düşünmek” sempozyumunda sunulan dört makalenin yer aldığı özel dosyasının yanı sıra, Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamalar ile farklı konulara ilişkin makaleler de bulunuyor.

Dokk1 
Danimarka’nın Aarhus kentinde yer alan, tasarımını Schmidt Hammer Lassen Architects’in yaptığı kütüphane projesi, heykelsi büyük merdivenlere sahip bir podyumun üzerinde camlı bir strüktür ve onun üstünde yer alan çokgen bir dilimden oluşuyor. 

Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi 
Lahdelma&Mahlamäki Architects’in tasarladığı müze, Yahudi kültürel mirasıyla ilintili, çokamaçlı bir eğitim, kültür, sergi ve araştırma merkezi niteliği taşıyor. Salondaki biçimler evrensel ve soyut doğa olgusuna gönderme yapıyor. 

Van Fuar ve Kültür Merkezi 
Bahadır Kul Mimarlık’ın tasarladığı yapının formundaki keskin hatlar, hareketli ve dinamik bir görüntü oluştururken, bölgenin sert iklimi yapı kabuğunun oluşmasında etken olmuş.

Pekerler İnşaat Genel Merkez Binası 
Ankara’da yer alan projenin tasarımı AS Architects’e ait. Yapının iki yönlü olarak konumlandırılması ve bu iki yönlü hareketin yapının içerisinde yaratılan saydamlık sayesinde hissedilebilir olması, aynı zamanda var olan ölçeğin de uygunluğu tasarım sürecindeki deneyimi zenginleştirmiş.

Campo das Paulas 
Portekiz’de yer alan evin tasarımında, ortogonal düzlemler oluşturan sade bir dil tercih edilmiş. Bitki örtüsünün büyük bölümünün korunması, FCC Arquitectura’nın yaptığı tasarımın öne çıkan özelliği...

Naz City Hotel 
Metex Design Group’un yaptığı tasarımda, içmimaride kullanılan mermer, ahşap ve metal gibi malzemeler, hem şık ve çağdaş bir parlaklık, hem de doğanın bir parçası olmanın verdiği rahatlık hissini bir arada oluşturabilmek üzere dengelenmiş. 

YAPI dergisi

Ayrıca; 

- Yalova Belediyesi Sosyal ve Kültürel Merkez Binası; Pronil Mimarlık 
- İdealimdeki Ev ve Temsiliyeti; Funda Uz, İpek Akpınar 
- DOSYA: Acil Durumda Mimarlık; Eman Ismail, Ayşen Ciravoğlu, Nasr Chamma, Carmen Mendoza Arroyo, Alejandra Madero, Tathabrata Bhattacharya, Frederick Mugisa, Tripti Mahaseth, Burak Pak, Kris Scheerlinck, Hannes Van Damme, Nakanishi H. George 
- Organik Tuvaller; Balkız İnal 

YAPI Mart sayısında...


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :