YAPI Dergisi’nin Ekim Sayısı Çıktı

mimarizm.com / 03 Ekim 2016
Mimarlık, Tasarım, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Ekim sayısında, FCC Arquitectura’nın tasarladığı “Cella Bar” projesine geniş yer veriliyor. Beş makalenin yer aldığı “Sayısal Tasarım” dosyasının yanı sıra dergide Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamalar ile farklı konularda makaleler yer alıyor. 

“Cella” Bar 
Hem biçim hem de malzeme bakımından esnek/plastik üslubuyla tanımlanan Cella Bar, gözle görülür biçimde çevresinden esinlenmiş. FCC Arquitectura’nın tasarladığı proje Portekiz’de yer alıyor. 

Romsdal Folk Müzesi 
Reiulf Ramstad Arkitekter’in tasarladığı Norveç’in Molde kentinde yer alan projede, yapının anlam ve işlevini mimari dışavurum ve malzeme kullanımıyla ifade etmesi amaçlanmış. 

Mimarlık Okulu 
Özgür bir kampus yaklaşımıyla tasarlanan yapı, hem kendi çevresinde hem de iç mekânda dolaşımı öne çıkararak var olan dokuya eklemleniyor. İsveç’in Stockholm kentinde yer alan yapının tasarımı Tham&Videgård Arkitekter’e ait. 

Terakki Vakfı Okulları Tuzla-Tepeören Kampusu 
Sepin Mimarlık tarafından tasarlanan projenin çevreye uyum sağlayan, kent ve insan ölçeğinde halkın, öğrencilerin ve eğitimcilerin benimseyeceği sıcak bir eğitim ortamı olmasının yanında sosyal birimleriyle çevresinin de yararlanabileceği bir kültür ve spor merkezi olması amaçlanmış. 

“Vivarium” Restoran 
Tayland’ın Bangkok kentinde yer alan “Vivarium” projesi, Taylandlı genç mimarlık bürosu Hypothesis tarafından restorana dönüştürülen bir traktör deposu. 

Quzhou Luming Park 
Peyzaj mimarları projeyi, yalnızca bir yeşil alan yaratmakla kalmayıp yenilikçi konseptlerle bütüncül bir ekosistemin olanaklarından yararlanan, ekolojik bir sistem olarak hizmet veren bir kent parkının potansiyelini keşfetme doğrultusunda değerlendirmişler. Çin’in Zhejiang kentinde yer alan projenin peyzaj tasarımı Turenscape’e ait.  

YAPI dergisi

Ayrıca; 

- Çocuklarda Mekân Algısının Temsiliyeti Üzerine Karşılaştırma; Ebru Çubukçu, Gülnur Çevikayak 
- Newcastle’ın Mavi Halısı; Dilek Hocaoğlu 
- Lyon’da “Lyonnaise” Olarak Kenti Yaşamak; Sinem Özgür, İnci Olgun 
- Endüstri Yapısı Tasarımları Üzerine Tekeli-Sisa Mimarlık ile Bir Söyleşi 
- DOSYA: Sayısal Tasarım; Güzden Varinlioğlu, Sema Alaçam, Lâle Başarır, Özgür Genca, Işılay Üçok, Nizam Onur Sönmez, Zeynep Ataş, Deniz Tümerdem, Gamze Gündüz, Fulya Akipek, Tuğrul Yazar, Aslı Aydın 
- Çift Cidarlı Cephe Sistemlerinde Duman Hareketinin Sayısal Olarak İncelenmesi; Nuri Serteser, Yashar Taheri Bavil Olyaei
- La Bella Simonetta ya da La Sans Pareille; Önder Şenyapılı 

YAPI Ekim sayısında...

Derginin Seranit Grupsponsorluğundaki ücretsiz tablet uygulamasına buradan erişebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :