Yapı Biyolojisi Başucu Kitabı “Building Biology” Yayımlandı

mimarizm.com / 15 Mayıs 2018
Dünyadan başarılı yapı örnekleri aracılığıyla insan ve çevre sağlığını destekleyen mimari çözümleri ele alan Building Biology / Baubiologie kitapları raflarda yerini aldı.

İsviçre merkezli yayınevi Birkhauser tarafından, İngilizce Building Biology, Almanca Baubiologie adlarıyla iki dilde basılan kitap, odağına insanı ve çevreyi alan, dünyanın farklı yerlerinden 21 yapıya yer veriyor. Kitap, insan ve çevre sağlığını destekleyen mimari çözümleri ele alıyor.

Kitabın giriş bölümü, yapı biyolojisinin kapsamı ve kriterleri hakkında fikir verecek özet içerikler sunuyor. Bunlardan bazıları: Sağlığı destekleyen iç iklim koşulları ve sistemler, Enerji etkin bina tasarımı, Doğal yapım yöntemleri, Aydınlatma ve yapı malzemeleri, İç ortam kirleticileri, Alerjenler, Toksikoloji.

Hem giriş bölümünde hem de yapı incelemelerinde vurgulandığı üzere Yapı Biyolojisi, ortaya koyduğu tasarım prensipleri ve ürettiği bilgi ile insani ölçeğe saygılı, insan sağlığını ve doğal çevrenin gelişimini destekleyen, tatminkar ve keyifli yaşam alanları oluşmasına aracı oluyor.

Bugün kentlerde zamanımızın büyük bir kısmını yapılarda geçiriyoruz, bu nedenle binalar yaşam kalitemize ve sağlığımıza önemli ölçüde etki ediyor. Yapı biyolojisi, yapının insana ve çevreye etkilerini incelerken aynı zamanda binaların, insan, kültür ve doğa ile olan ilişkilerine bütüncül bir bakış açısı getiriyor.

Yapı biyolojisi çalışma alanının gelişimine öncülük eden Alman Yapı Biyolojisi ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü (IBN)'nin desteği ile; yapı biyoloğu, mimar ve permakültür tasarımcısı Nurgül Ece'nin editörlüğünde geliştirilen kitabın içeriği bu bilginin yaygınlaşması için önemli bir kaynak oluşturuyor. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :