WAF 2018'in En İyileri Amsterdam’da Belli Oldu

Nurullah Kaya, Mimar / 06 Aralık 2018
Dünyanın farklı ülkelerinden mimarlık ve tasarım profesyonellerini 28-30 Kasım 2018 tarihleri arasında Amsterdam'da biraraya getiren 2018 Dünya Mimarlık Festivali (WAF)’ın ödülleri 3 günlük jüri değerlendirmesinin ardından belli oldu.

2008'den beri düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde dünyanın birçok bölgesinden projeler ödül programı kapsamında değerlendiriliyor. Festival süresince devam eden seminerlerde ise mimarlık pratiğine dair önemli konular gündeme getiriliyor. 

2018 yılının programı ise “kimlik/identity” temasıyla oluşturuldu. Festival ana sahnesinde gerçekleşen oturumlarda; “Hybridity-Melezlik” başlıklı konuşmasıyla Avustralya merkezli John Wardle Architecture Kurucusu John Walde ve “Kimlik: Esnek Bölgesel Mimarlık Pratiğine Doğru” konuşmasıyla Tshingua Üniversitesi’nden Prof. Lia Xiadong mimarlık-kimlik ilişkisini irdeledi.  

Seminerlerin devam ettiği ve sponsor firma standlarınn gezilebildiği etkinlik alanında kurulan pnömatik ünitelerde ödül programı kapsamında finale kalan projeler sunuldu. Adjaye Associates'den David Adjaye, Studio Gang’den Jeanne Gang ve OMA'dan Rem Koolhaas ile Türkiye’den Y. Mimar Banu Uçak, Slash Architects Kurucu Ortağı İpek Baycan, Koleksiyon Mobilya Tasarım ve Marka Direktörü Koray Malhan’ın da yer aldıği 130 kişiden olan jüri üyeleri; Gelecek Projeler, Tamamlanmış Yapılar ve Peyzaj olmak üzere üç ana kategoride 57 ülkeden 500'ü aşkın projeyi değerlendirdi. Toplam 536 projenin finale kaldığı yarışmada, Türkiye'den 12 mimarlık ofisi, 21 proje ile kısa listede yer aldı.

Yılın En İyi Yapısı: Kampung Admiralty, WOHA Architects, Singapur

Kategori dışında değerlendirilen WAF Ödülleri’nde festivalin en prestijli ödülü olan Grohe'nin desteklediği “Yılın En İyi Yapısı” ödülüne Singapur’da bulunan karma kullanımlı mimari tasarımı WOHA Architects'e ait olan Kampung Admiralty projesi değer görüldü. Kampung Admirality projesi, WAF 2016 Ödülleri kapsamında Gelecek kategorisinde “En İyi Karma Kullanım” ödülüne de layık görülmüştü. 

Beş genel jüri üyesinin seçtiği diğer projeler:

Gelecek Projeler - Yılın Yapısı Ödülü: Medellin River Parks / Botanical Park Master Plan, Sebastian Monsalve + Juan David Hoyos, Kolombiya

*

Küçük Ölçekli Projeler - Yılın Yapısı Ödülü: Piedras Bayas Beachcamp, Camilo Moraes, Şili

*

En İyi Renk Kullanım Ödülü: Pálás cinema, dePaor, İrlanda

*

Amsterdam Ödülü: North South Line, Benthem Crouwel Architects, Amsterdam

*

Camın Geleceği Ödülü: Tour Montparnasse, Studio Gang, Paris

*

INSIDE Yılın İç Mekan Tasarımı Ödülü: Yumin Art Nouveau Collection, JAC Studios, Güney Kore

*

Yılın Peyzaj Projesi Ödülü: Pedestrian path along the Gypsum Mines, Batlle I Roig Arquitectura, Barselona

*

Mimari Fotoğrafçılık Ödülü: Pawel Paniczko for his images of the Long Museum West Bund, Atelier Deshaus, Şangay

*

Ahşap Yapı Ödülü: International House Sydney, Tzannes, Avustralya

*

WAFX Ödülü: Beloit College Powerhouse, Studio Gang, Wisconsin, ABD

*

WAF Araştırma Programı – Su Ödülü: Ciudades Auto-Sostenibles Amazónicas, PUCP and UCL’s Development Planning Unit

WAF 2018 Kategori Ödülleri’nde ödül kazanan projeleri incelemek için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :