“VitrA ile Mimari Keşif”in Dördüncü Kitabı Yayımlandı

mimarizm.com / 27 Temmuz 2016
VitrA ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 10. yaşını geride bırakan ortak projesi “VitrA ile Mimari Keşif” kapsamında hazırlanan dördüncü kitap yayımlandı. Odak kentler bu kez Paris ve Berlin...

fotoğraflar: Sahir Uğur Eren

“Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin - Metropol ve Mimarlık IV” adını taşıyan kitap; baştan yıkılıp yapılmasıyla önemli bir rol model olan Paris ile koyu ve derin bir mimari modernleşme öyküsüne sahip Berlin’e odaklanıyor.

Bakışlar, Deneyimler ve Hikayeler

Türkçe ve İngilizce basılan kitap; İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nın “Dünya Kentleri” dersi kapsamındaki akademik çalışmaların yanı sıra, 2012’de Berlin’e, 2013’te Paris’e yapılan mimari keşif gezilerinden elde edilen malzemeler ile oluşturuldu.

Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin - Metropol ve Mimarlık IVKıtanın Başkentleri: Paris, Berlin - Metropol ve Mimarlık IV

Bakışlar, Deneyimler ve Hikayeler olmak üzere 3 bölümde ele alınan kitapta Murat Belge, Almanya ve Fransa’nın siyasi tarihini sınıflar, kurumlar, şahıslar ve ideolojiler üzerinden ele alıyor. Atilla Yücel, modernitenin başkenti Paris’in baş döndürücü hızdaki dönüşümünü ve onun yarattığı melankolik ruh halini aktarıyor. Komet, Paris’e gitmeden sanatçı olunmayan 70’leri, bir sanatçının gözünden anlatırken; Samet Mor, Berlin’de savaş sonrası inşa edilmiş eserler üzerinden anıt ve hakikat kavramına bakıyor. Max Welch Guerra, Berlin’in, 19. yüzyıldan 20. yüzyıl sonuna kadar uzanan iddialı ve kırılgan bir vizyonun yerini kısa sürede bir başkasının aldığı modernleşme öyküsünü irdeliyor.

Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin - Metropol ve Mimarlık IV

Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin - Metropol ve Mimarlık IV

Kıtanın Başkentleri: Paris, Berlin - Metropol ve Mimarlık IV

Kitapta ayıca Bilge Bal, Burcu Kütükçüoğlu, Emre Altürk, Gerhard Fehl, İhsan Bilgin, Levent Yılmaz, Murat Belge, Necmi Zeka, Olaf Bartels, Tansel Korkmaz ve Walter Benjamin'in yazıları yer alıyor.

Satın almak için tıklayın.


VitrA ile Mimari Keşif projesi hakkında:
VitrA, geleceğin mimarlarının çağdaş bilgilerle donatılmasına zemin hazırlamak amacıyla, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’na 10 yıldır destek veriyor. Programın zorunlu derslerinden “Dünya Kentleri”nde öğrenciler, mimarlığı metropoller içinde keşfediyor; dünyada gündem oluşturmuş kentleri, modern mimarlık dağarcığına kattıkları değer açısından irdeliyor. Akademik takvim boyunca seçilen şehir ve mimarisiyle ilgili seminerler yapılıyor, yıl sonunda ise VitrA’nın desteğiyle araştırma ve keşif hedefli bir gezi düzenleniyor. Ders kapsamında derlenen tüm malzemeler; sergi, panel, kitap gibi araçlarla daha geniş kitlelerle paylaşılıyor. Proje kapsamında bugüne kadar Viyana, Şikago, Londra, Amsterdam, Barselona, Hamburg, Berlin, Paris ve Venedik olmak üzere 9 kent ele alındı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :