VitrA %100 Geri Dönüştürülmüş Lavabonun Yolculuğu

Advertorial / 14 Mayıs 2024
Dünyanın ilk ve tek %100* geri dönüştürülmüş seramik lavabosu özelliğini taşıyan VitrA’nın yeni çevre dostu lavabosunun yolculuğu hakkındaki en önemli detayları bu yazıda keşfedebilirsiniz.

Dünya, iklim krizi ile karşı karşıya. İklim krizinin önüne geçmek için ise hem kişisel hayatlarda önlemler alınmalı hem de şirketler daha sürdürülebilir çözümleri hayata geçirmelidir. VitrA ise döngüsel ekonomiyi üretimin merkezinde konumlandırmasının ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmaları hayata geçirmeye önem vermesinin bir sonucu olarak dünyada bir ilke imza atmış durumda.

Kırık seramikler de dahil olmak üzere üretim sürecinde ortaya çıkan ve normal şartlar altında bertarafa gidecek olan atıklardan üretilen VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo, dünyada ilk ve tek tamamı geri dönüştürülmüş atıklar ile tasarlanan seramik lavabodur. Peki, VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo hangi aşamaların ardından hayat bulmaktadır? Bu yazımızda, bu çevre dostu ve inovatif bu lavabonun yolculuğu hakkındaki en önemli detayları keşfedebilirsiniz.

VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabonun Farkı Nedir?

Süreçleri incelemeden önce bu tasarımın neden önemli olduğundan ve faydalarından bahsetmek faydalı olabilir. Çevresel sürdürülebilirliğe büyük ölçüde katkı sağlayan VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabonun diğer lavabolardan farkını özetleyelim:

● Üretim sürecinde kırık seramikler dahil, ortaya çıkan ve bertarafa gidecek atıklar kullanıldığı için atık yönetimi sağlanır ve üretim için yeni hammadde bulma zorunluluğu ortadan kalkar. Bu da kaliteden ödün vermeden daha az maliyetle üretim yapılmasına olanak verir. VitrA %100 Geri Dönüştürülmüş Lavabo ile ürün başına yaklaşık 5 kg hammadde tasarrufu hedeflenmektedir.

● Hammadde ve atık taşımacılığı kaynaklı oluşabilecek sera gazı emisyonları geri dönüşüm odaklı üretim sayesinde azalır. Daha az karbon ayak izi ile üretim yapılır, diğer bir deyişle daha çevre dostu bir üretim söz konusudur.

● Doğal kaynaklar ve ekosistem korunur, enerji verimliliği artarken tüketim azalır.ISO 14040:2006 ve 14044:2006 standartlarına uygun yapılan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi sonuçlarına göre, üretimde atıkların kullanılması küresel ısınma potansiyelini %30 oranında iyileştirmektedir.

Şimdi, VitrA %100 Geri Dönüştürülmüş Lavabo’nun üretim yolculuğunu yolculuğunu inceleme zamanı.

Atıkların Geri Kazanım İçin Ayrıştırılması

VitrA %100’ü* Geri Dönüştürülmüş Lavabonun hikayesi, üretim sürecinden kırık ya da çatlak çıkan yani kullanıma uygun olmayan malzemelerin ayrılması ile başlar. Normal şartlar altında atık olarak görülen, değerini yitirmiş bu malzemeler yeniden değer kazandırılmak üzere öğütülür. Böylece bu çevre dostu lavabonun yolculuğundaki ilk adım tamamlanmış olur.

Iskartaların öğütülmesinin yanı sıra atık su arıtma tesisinden çıkan posa gibi atıklar da bu geri dönüşüm yolculuğuna dahil edilir. Diğer bir deyişle VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo özelinde “Geri dönüştürülebilir maddeler nelerdir?” sorusunun yanıtı sadece ıskarta seramikler değil, atık su arıtma tesisinden çıkan atıklardır da aynı zamanda. Sadece VitrA %100 Geri Dönüştürülmüş Lavabo özelinde değil, arıtılmış su kullanımı VitrA’nın çoğu üretim sürecinde önemli bir konudur. VitrA, 2022 Sürdürülebilirlik Raporu’na göre 155 ton metreküp suyu arıtarak üretimde kullanmış durumdadır.

Sürdürülebilir Tasarımın Doğuşu

Bir sonraki aşamada, kullanılamayacak durumda olup öğütülen seramikler ile atık su arıtma tesisinden elde edilen posalar bir araya getirilir ve bir çamur oluşturulur. Bundan sonraki süreç ise normal seramik üretim aşamaları gibi devam eder. Oluşturulan çamur kalıplara dökülür ve form kazanması sağlanır. Ardından ürün kurutulur. VitrA Hygiene teknolojisi ile kaplanan VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo, sırlama işlemi sonrasında fırınlanır. Fırınlamanın ardından ise enerji verimliliğine, atık yönetimine ve daha sürdürülebilir yaşama katkı sağlayan VitrA doğa dostu lavabo doğar.

Dayanıklı ve Modern Tasarımlar

Çevresel sürdürülebilirlik adına inovatif bir üretimin çıktısı olan VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo, VitrA’nın kalitesinden ve güvencesinden ödün verilmeyerek üretilir. Deformasyon, su emme ve pişme mukavemetine göre yapılan karşılaştırmaların sonucu aşağıdaki gibidir:

Döngüsel tasarımın bir çıktısı olarak uzun yıllar kullanılacak şekilde hayat verilen VitrA %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo, modern ve minimalist çizgileri ile de dikkat çeker. Oval, yuvarlak, dikdörtgen, TV ve asimetrik TV olmak üzere beş farklı modeli bulunan doğa dostu lavabo mat bej rengindedir.

VitrA Ambalajlamada da Çevre Dostu Bir Yaklaşım

VitrA sadece üretimde değil, paketleme aşamasında da doğaya saygılı çözümler üretir. Ürünlerin ambalajlarında yeniden kullanılabilen ya da geri dönüştürülebilen malzemeleri kullanarak sürdürülebilir bir yaklaşım sergiler. Bunun yanında ambalajların bertaraf edilmesi gibi durumlarda ekosisteme zarar vermeyecek, toksik olmayan ve biyolojik olarak parçalanabilen seçeneklerin değerlendirilmesi de VitrA için ihmal edilmeyecek durumlardan biridir.

Üretimin her adımında sürdürülebilir kalkınmayı, doğal kaynakları korumayı ve enerji verimliliğini gözeten VitrA’nın yeni %100* Geri Dönüştürülmüş Lavabo modellerini incelemek ve ürün hakkında daha detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

* İçerik olarak yaklaşık %100’ü üretim sürecinde ortaya çıkan ve bertarafa giden atıklardan üretilmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :