Vadistanbul'un İç Mekanlarında 3XKO İmzası

mimarizm.com / 29 Ocak 2018
Vadistanbul Alışveriş Merkezi'nin iç mimari projesi 3XKO imzasıyla hayata geçirildi. Türkiye'nin en büyük serbest formlu çatısına sahip yapının iç mekan tasarımında, orman dokusuna ve doğal formlara güçlü şekilde bağlı tasarım detayları göze çarpıyor.

Uluslararası mimarlık ofisi 3XKO, 100.000 m²'lik Vadistanbul Alışveriş Merkezi iç mimari tasarım projesini Benoy ortaklığı ile hayata geçirdi. Artaş Grubu ve Invest İnşaat ortak girişimi, Vadistanbul AVM, eski bir sanayi bölgesi olan ve kentsel dönüşüm programı çerçevesinde yeniden düzenlenen Cendere Vadisi’nin merkezinde yer alıyor.

3XKO Architects, AVM kapsamında bulunan tüm genel mekânların ve mağaza cephelerinin uygulama projesini ve ihale dokümanı projesini alt yükleniciler ile koordinasyon içerisinde sürdürme görevini üstlendi. Dört kata ve 100.000 m²'lik kiralanabilir alana sahip proje yaklaşık 250 mağazadan ve Cendere Vadisi Ormanı manzarasına hakim, çatı teraslı bir yemek katından oluşuyor. Yemek katında aynı zamanda sinema ve oyun alanı yer alıyor.

Proje kapsamında, dış perakende caddeleri yapının bir parçası şeklinde düşünülerek, iç ve dış mekanlar birbirine bağlandı. 3XKO Architects ayrıca, alışveriş merkezini İstanbul Seyrantepe Metro İstasyonu’na bağlayan tek raylı bağlantı istasyonlarının projesini de gerçekleştirdi.

Türkiye'nin en büyük serbest formlu çatısı

Vadistanbul AVM’nin ön plana çıkan noktalarından biri, Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alan, Türkiye'nin ise en büyük serbest formlu çatısına sahip olması. Yapının en alt seviyesine kadar gün ışığını taşıyan serbest çatı konstrüksiyonu, çelik yapının mimari karakterini vurgulayan, dinamik bir aydınlatma sistemine dönüşerek projenin heykelsi etkisini güçlendirmiş. 

 

 

Doğadan ilham alan organik formlar

Üç ana çıkış noktasına sahip tasarım, kent, akarsu ve orman unsurları üzerine kurulmuş. Yapının organik şekilli tavan elemanları ile ortaya çıkartılan renk ve yansımalar akarsu algısına atıf yaparken, AVM’nin tüm katlarında, orman dokusuna, doğaya ve doğal formlara güçlü şekilde bağlı tasarım detayları uygulanmış. Bununla birlikte, tüm dikey elemanlarda, mağaza cephelerinde, duvar ve kolonlarda, yürüyen merdivenlerde İstanbul’un ve şehir yaşamının yoğun, dinamik ve geometrik yapısı, sokak çizgisinden türeyen dokular ve şekiller eşliğinde yansıtılmış.

 

 

3XKO Architects hakkında:

Uluslararası mimarlık şirketi 3XKO, üç erkek kardeş, Korkut, Korkmaz ve Koray Özgenler tarafından 2012 yılında kurulmuştur. Firma yetkilileri 3XKO Architects bünyesindeki faaliyetleri öncesinde, yirmi yılı aşkın bir süre İngiltere, Almanya ve Fransa'da uluslararası alanda tanınmış mimari firmalar için çalışmış, dünya genelinde önemli sayıda yüksek profilli projeye önderlik etmiş ve ödüller kazanmıştır.

Konut, ofis, perakende, eğitim ve kültür yapıları, iç mekân, grafik ve marka tasarımı gibi farklı proje tipleri üzerine uzman 3XKO Architects’in tasarım değerlerindeki mükemmeliyetçi bakış açısı, araştırma-geliştirme ve sürdürülebilirlik kavramları üzerine kurulmuştur. Merkez ofisi İstanbul Beyoğlu’nda bulunan firmanın, Köln’de yer alan ofisinin yanı sıra Paris ve Londra’da bağlantı ofisleri bulunmaktadır.

3XKO son dönemde İspanya’da yer alan önemli bir ticari yapı projesi, Almanya’da bulunan ve 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak olan mikro konut ve beş yıldızlı otel projesi gibi birçok uluslararası ve Türk firma için tasarım çalışmaları gerçekleştirmektedir. 3XKO, Alman verimliliğini, İngiliz tasarım çizgisi, Fransız diplomasisi ve Türk tutkusu ile harmanlayarak, yurtdışında ve Türkiye’de bulunan müşterileri arasında köprü kurmayı aktif şekilde sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :