Ünlü Tasarım Markası Burkhardt Leitner'in Yeni Merkez Üssü İstanbul

mimarizm.com / 24 Şubat 2017
Geçici yapılar için modüler mimari çözümler geliştiren, dünyanın önde gelen sistem tasarımı markalarından Burkhardt Leitner’in merkezi artık Türkiye'de. Akın Nalça ve Alp Gümüş tarafından yeniden yapılandırılarak, yönetim merkezi İstanbul'a taşınan marka, 2017'de Stuttgart'ta hizmete giren ikinci ofisin ardından, yenilikçi bir gelecek vizyonuyla yoluna devam ediyor.

Burkhardt Leitners'in Euroshop 2017 fuarı için tasarladığı stand

Geçici yapılar için modüler mimari çözümler geliştiren, dünyanın önde gelen sistem tasarımı markalarından Burkhardt Leitner’in merkezi artık Türkiye. Ofis, kamusal alan, müze, fuar ve sergileme mekanları için modüler parça ve sistem tasarımları geliştiren, farklı sistemler üzerinden mimari çözümler geliştiren, üreten ve uluslararası dağıtım ağı ve iş ortakları üzerinden dünyanın farklı noktalarında pek çok ülkeye hizmet veren firma, 2015 yılında tasarımcı Akın Nalça ve endüstri mühendisi Alp Gümüş tarafından Burkhardt Leitner Modular Spaces GmbH adıyla yeniden şirketlendirilerek, yönetim merkezini İstanbul olarak belirledi.

2017 itibariyle Almanya’nın Stuttgart kentinde hizmete giren yeni ofisinde, geçici mimari sistemler ve modüler mekan çözümleri üzerinden ürün gelişimi ve üretimi alanlarında faaliyetlerini yürüten Burkhardt Leitner, tasarım ve mimarlık camiasıyla geliştirilecek işbirlikleri ve yenilikçi bir gelecek vizyonu ile yoluna devam ediyor.

Çeyrek asırlık uluslararası tasarım deneyimi 

Burkhardt Leitner'in modüler mimarlık hikayesi, 1993 yılında markanın iki ürünle yer aldığı ilk Euroshop fuarına dayanıyor. Takip eden yıllarda marka tarafından geliştirilen tasarımlar ve yeni mimari sistemler, formun estetiği ve işlevin yalınlığını bir arada sunarak açık bir tasarım manifestosuna imza attı. Burkhardt Leitner markası bu yaklaşımıyla, endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamaktan öte, sahip olduğu vizyon ve kurucusunun hayal gücüyle tasarım ve mimarlık dünyasında öncü bir konumda yer aldı.

Markanın kurucusu, sistem tasarımcısı Burkhardt Leitner

Markanın 1998’de Almanya’da “clic” isimli modüler ürünle üstün tasarımı ödülüne değer görülmesinin ardından ürün, endüstrinin modern klasikleri arasında yerini aldı. 2000’lere gelindiğinde yeni ürün serileri ve genişleyen pazarlama ağı ile birlikte Burkhardt Leitner, kendisine ofis mimarisi alanında da yeni bir yer bulmayı başardı.

2005 yılında “weightless architecture” temasıyla yeni sergileme sistemlerinin piyasaya sunulmasının ardından büyük övgü toplayan firma, 2008’de “Metamorphoses” mottosuyla çıkardığı modüler sistemlerle ortaya koyduğu tasarım ilkeleri sayesinde, geçici mimari çözümler alanındaki öncü yaklaşımını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

2012 yılında “fantastic – systematic” temalı Euroshop fuar stand tasarımlarının Art Directors Club tarafından ödüllendirilmesini, iF iletişim tasarımı ödülleri ve red dot 2011 iletişim ödülü takip etti.

2014 yılında “in love with detail” mottosuyla ürünlerini sergilediği fuar standı ile bir kez daha ödüle layık görülen marka, ziyaretçilerin hafızasındayer eden bir sunuma da imza attı.

Modüler sistem tasarımının yeni merkezi Türkiye

2015 yılından bu yana Burkhardt Leitner Modular Space GmbH adıyla, yeni kurucuları ve genel müdürleri; tasarımcı Akın Nalça ve endüstri mühendisi Alp Gümüş ile birlikte, modüler mimari sistem tasarımı ve üretimi ile yeni sistemler geliştirmeyi sürdüren marka, yenilikçi bir misyonla çıktığı bu yeni yolculukta, tasarım ve mimarlık camiasıyla yeni işbirlikleri geliştirmeyi hedefliyor.

Akın Nalça, Alp GümüşAkın Nalça ve Alp Gümüş

Geliştirdiği mimari sistemlerin sahip olduğu işlevselliğinin arka planında yapısal esneklik ve modülerlik ilkelerini taşıyan Burkhardt Leitner, bu sayede kullanıcılara tasarım özgürlüğü sunuyor. Formlarında yalınlığı esas alan marka, tasarım felsefesini esneklik, mekan deneyimi, konumdan bağımsız ve tekrarlanabilir modülerlik ve kullanım rahatlığı üzerinden tanımlıyor ve eskiz aşamasından ürünlerin endüstri ile buluştuğu fuar standlarına kadar tüm tasarım süreçlerini “Duyu ve Duyarlılık” mottosu üzerinden tarif ediyor.

Yaratıcısı, sistem tasarımcısı Burkhardt Leitner’in sanata olan yakınlığından, yaşamı boyunca bulunduğu kentlerden, biriktirdiği deneyimlerden, hafızasına kazınan yüzey ve dokulardan izler taşıyan tasarımlar, altında yatan bu hikayelerin de etkisiyle derin bir düşünsel ve felsefi altyapıya sahip.

Leitner ile neredeyse çeyrek asır önce tanışan ve yıllar içinde yakın dostluğunu profesyonel işbirliğine dönüştürmeyi başararak, markanın Türkiye’deki temsilciliğini üstlenen Akın Nalça, yeni şirketin oluşumu ile birlikte, Burkhardt Leitner’in geçmişten gelen tasarım felsefesini ve mirasını geleceğe taşımayı ve markaya yenilikçi bir misyon kazandırmayı amaçladıklarını belirtiyor. Firmanın resmi iş ortağı olarak önemli uluslararası projelere imza atan Nalça, Leitner’in kendisi ve firma ile aralarındaki ilişkiyi şöyle tarif ediyor:

“Burkhardt Leitner ile uzun yıllar süregelen bu yakın işbirliği, firma kültürünü ve markanın değerlerini çok yakından tanımamızı sağladı. Biz de bu kültürün ve değerlerinin üzerine, yeni ve güçlü bir vizyon katarak markayı geleceğe taşımayı ve deneyimimizi tasarım ve mimarlık camiası ile birlikte geliştireceğimiz işbirlikleriyle zenginleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle uluslararası ölçekteki tüm operasyonlarımızı, İstanbul ve Stuttgart ofislerinden yürüteceğiz.”

Markanın satın alınmasıyla birlikte Türkiye’nin modüler ve geçici mimari sistem tasarımı alanında adeta bir merkez haline geldiğinin altını çizen Nalça, bu anlamda Türkiye ve dünyada tasarımcılarla ve mimarlarla geliştirilecek işbirliklerinin endüstri için yeni ve sürdürülebilir bir gelecek şekillendireceği görüşünü paylaşıyor.

Ödüllü tasarımlar ve dünya klasikleri Euroshop 2017'de 

Tasarımın farklı alanlarına sunduğu desteği Ocak 2017 itibariyle ülke sınırlarının ötesine taşıyan, Alman Tasarım Konseyi üyesi Burkhardt Leitner Modular Space GmbH, genişleyen geçici mimari çözüm ve modüler sistem tasarımları ile Euroshop 2017 fuarında profesyonellerle buluşuyor.

​Burkhardt Leitners 50 Years in Design

Almanya’nın Düsseldorf kentinde 5-9 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Euroshop; 50 yıllık geçmişi, 100 bin metrekarenin üzerindeki fuar alanı ve farklı ülkelerden 2 bini aşkın katılımcı firma ile perakende ticaret sektörünün en önemli uluslararası etkinlikleri arasında sayılıyor. Fuarda, 2017 iF Tasarım Ödülü sahibi “Pon Media” da Burkhardt Leitner Modular Space GmbH standında ziyaretçilerle buluşacak.

Firma, yeni ürünlerini sergileyeceği “Burkhardt Leitners 50 Years in Design” temalı standın yanı sıra, sistem tasarımcısı Burkhardt Leitner’in tasarım ve üretim pratiği, sanatsal yaklaşımı ve mesleki başarılarını kapsayan retrospektif bir sergi hazırladı.

Elli yıllık profesyonel yaşamı boyunca dünya tasarım tarihinde yer eden klasiklere imza atan Leitner’e, kişisel ve mesleki bir teşekkür niteliğindeki “Thank you Burkhardt” sergisi, fuarla eş zamanlı olarak 5 Mart'ta gösterime sunulacak. Serginin açılışı, Burkhardt Leitner Modular Spaces GmbH Direktörü Akın Nalça ve Alman Tasarım Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Andrej Kupetz tarafından gerçekleştirilecek.

“Thank you Burkhardt”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :