UMÖB|Gaziantep'in Teması İstanbul'daki Lansmanda Açıklandı

mimarizm.com / 17 Kasım 2015
Studio-X İstanbul ev sahipliğinde gerçekleşen UMÖB | GZNTP’nin ilk lansmanında etkinlik tanıtılarak bu senenin teması 'İvme' olarak duyuruldu.

'İvme' olarak belirlenen etkinliğin temasının açıklama metni ise şu şekilde;

“Modernitenin getirdiği hızlanma refleksi üretimin her alanında ivmelenmesine neden oluyor. Tasarım disiplinlerine de yansıyan bu ivmelenme; bir hareket hali oluştururken paradoksa dönüşüyor.
Taşınamaz unsurları inşa ederken; taşınabilir kimliklerimizi kısıtlıyor muyuz? Giderek daha fazla ivmelenirken, bir kütlenin içinde dönüşüyor, kimlik kazanıyor ve önce yapılara daha sonra da kentlere mi ait oluyoruz? Bu ivmelenmeden makro düzeyde etkilenen kentler; çarpıklaşıyor mu yoksa kendini mi dönüştürüyor?
Gaziantep de mimarlık okuyan öğrenciler olarak bizler; bu sorulara cevap bulmak, kentin şu andaki en büyük dinamiklerinden "göç ve çarpık kentleşme, tarihi doku bütünü ve kimlik" problemlerini yerinde inceleyip, bu hareketliliği bir noktasından yakalamayı, onu uzaktan değil, merkezine dahil olarak deneyimlemek istiyoruz. ”

Sunumların ardından tartışma ortamına geçilerek UMÖB’lerin bugüne kadar bir belleğinin oluşmaması ve etkinliğin biraz daha kar amacı gütmeyen bir hal alabilmesi açısından bir bağış sistemi kurulması hakkında tartışmalar yürütüldü. Tartışmaların sonucunda web sitesi üzerinde bağış sisteminin yönetilmesine ve UMÖB’lerin ortak bir forum sayfasının oluşması gerektiği üzerinde ortak kararlar alındı. Ayrıca yakın zamanda duyurulacak olan yürütücü başvuruları açıklandı ve etkinlikte yürütücü olmak isteyenler için açık çağrıda bulunuldu.

Tema hakkında ayrıntılı bilgiye UMÖB Gaziantep internet sitesinden ve bu video üzerinden ulaşabilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :