Tuz Bloklarından Alternatif Yapı Malzemesi

mimarizm.com / 16 Mart 2021
İsrail asıllı tasarımcı Erez Nevi Pana, Lut Gölü’nden elde edilen beş ton tuz ile, tuzun yapı malzemesi olarak alternatif kullanımlarını sergileyen Crystalline koleksiyonunu hayata geçirdi.

Fotoğraflar: Dor Kedmi

Nevi Pana’nın küçük ölçekli mimari olarak tanımladığı koleksiyonu Crystalline, bir yandan su arıtım sürecinde buharlaşma havuzunda atıl durumda kalan tuzun kullanımı için alternatif yaratırken bir yandan da doğal ve sürdürülebilir bir yapı malzemesi sunuyor. Melbourne'daki National Gallery of Victoria (NGV) Trienali'nde sergilenen koleksiyon merdiven, kaya, basamak ve kaldırım taşı olmak üzere dört heykelsi üründen meydana geliyor.

Fotoğraf: Tom Ross

Kararlı ve sağlam görünen ve bir o kadar da şiirsel bir ifadeye sahip olan bir tasarım yaratmayı amaçlayan Nevi Pana, blokları şekillendirmek için tuzu farklı şekillerde işliyor. Merdiven için kullanılan alüminyum iskelet dışında tümüyle tuzdan elde edilen ürünler sıcaklık ve basınç ile bir araya getirilip CNC kesimle şekillendiriliyor. Neredeyse mermer gibi bir görüntüye sahip olan blokların bir kısmı ise tekrar buharlaştırma havuzuna daldırılarak doğal kristalleşme işlemi ile katı şekillerin üstüne organik tuz tabakası eklendi.

Boyutları oranında mukavemete sahip olan bloklar, taşıyıcı duvar olarak dahi kullanılabileceği gibi çeşitli şekiller alabilmesiyle de mimari tasarım sürecinde biçimsel özgürlük kazandırıyor. Yerel bir malzeme olarak sürdürülebilir bir bina çözümünün yanı sıra su artıma endüstrisinde ortaya çıkan potasyum ve brom atıkları da yönetmek için de etkili bir yol sunuyor.

Fotoğraf: Sean Fennessy

Blokların özellikle kurak alanlarda çok iyi bir ısı yalıtım performansı sergilediğini de vurgulayan Nevi Pana, geçirimsiz bir katman uygulanarak yağmura dayanıklı hale geleceğini de belirtiyor. Tuzun bol bulunduğu ortamlarda beton üretmek için giderek azalan kum kaynaklarını ithal etmenin mantıklı olmadığına da dikkat çekiyor.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :