Türkiye Sanat ve Mimarlık Mirası İzdüşüm Belgeseli ile Ekranlarda

mimarizm.com / 06 Eylül 2017
Dünyadaki mimarlık ve sanat akımlarının Türkiye topraklarındaki yansımalarını ekranlara taşıyan İzdüşüm belgeseli, Eylül ayında Türkiye’deki Art Nouveau ve Modernizm yansımalarını TRT Belgesel kanalında izleyicilerle buluşturuyor.

Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesine katkı sağlamanın yanı sıra ülkemizin kültür, sanat ve mimarlık alanındaki zenginliğini yansıtacak bir belge olmayı amaçlayan İzdüşüm belgeseli, ilk iki bölümünde Türkiye’deki Art Nouveau ve Modern Mimarlık dönemlerine tanıklık edecek.

Mimar Banu Uçak tarafından hazırlanan ve sunulan İzdüşüm belgeselinin ilk bölümü, Türkiye topraklarında Art Nouveau’nun izini sürerek, dönemin batılılaşma etkisi altındaki tarihine ışık tutuyor. Aynı zamanda dönem mimarisine ilişkin önemli bir belge niteliği taşıyan belgesel, 9 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 21.00’da TRT Belgesel ekranlarında olacak.

19. yüzyılda dünyada sanayi devriminin ardından ortaya çıkan standartlaşma ve zanaattan kopuşa bir tepki olarak doğan Art Nouveau’ nun, çöküş dönemindeki Osmanlı’nın kalbi İstanbul’da, özellikle Galata ve Pera’ da kendine nasıl geniş bir yer bulduğu, Sultan II. Abdülhamit’in hamiliğinde nasıl yaygınlaştığını izleyeceğimiz belgeselde, konutlardan camilere, dini yapılardan bu coğrafyada inşa edilmiş ilk moda evine kadar onlarca farklı yapıyı izlemek mümkün. 

 

Mimar Müge Cengizkan’ın içeriğini hazırladığı ve mimar Banu Uçak’ın sunduğu ikinci bölüm ise, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu topraklara armağan ettiği ve sadece bir mimarlık akımı olarak değil, modern bir Türkiye kurma projesinin yansıması olarak ortaya çıkan modern mimarlık mirasına odaklanıyor.

20. yüzyılda sıfırdan kurulan bir başkent olan Ankara’da aslında herkesçe bilinen yapılar, bilinmeyen, görünmeyen mekanları ve mimari detaylarıyla anlatılıyor. İzdüşüm’ün Türkiye Modern Mimarlığı'na ayrılan bölümü 16 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 21.00’da TRT Belgesel ekranlarında olacak.


KÜNYE:

Yapımcı ve Yönetmen:
Cem Gültekin, Yıldız Aksöz Karakaya
Kamera: Atilla Arslan, Halim Atalay
İçerik: Banu Uçak, Müge Cengizkan, Cem Gültekin
Danışmanlar: Prof.Dr. Afife Batur, Prof. Dr. Ali Cengizkan
Yapım: TRT Belgesel İç Yapımlar


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :