“Türkiye’nin Renkleri” Söyleşileri ve Jale Kulin’in Renkli Yorumları Kitaplaştı

mimarizm.com / 29 Nisan 2021
DYO’nun, AURA İstanbul iş birliği ile gerçekleştirdiği Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri” söyleşileri, iç mekân tasarımcısı Jale Kulin’e ilham verdi. Kulin, söyleşileri DYO’nun renkleri ile yorumlayarak “Türkiye’nin Renkli Paleti” başlıklı çalışmada derledi.

DYO, renklerin öneminin altını çizmek için, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul iş birliği ile Renkli Dyologlar:“Türkiye’nin Renkleri” söyleşilerini hayata geçirdi.

Renkli Dyologlar:“Türkiye’nin Renkleri” söyleşileri ile renklerin farklı disiplinlerin bakış açısı ile ele alınmasını sağladı. 30 Mayıs - 13 Ağustos 2020 tarihleri arasında, 20 değerli konuğun katılımı ile 10 bölüm halinde online platformlarda canlı olarak yayınlanan söyleşiler mimariden gastronomiye, müzikten modaya, sanattan doğaya, Türkiye’nin farklı disiplinlerde öne çıkmış “renkli” isimlerini “renk” kavramını ve hayatlarımızdaki rolünü tartışmak üzere bir araya getirdi.

Konuk olarak: Ayhan Sicimoğlu - Serter Karataban, Hilmi Yavuz - Emre Zeytinoğlu, Bedri Baykam - Oylum Öktem İşözen, Nevzat Sayın - Serhan Ada, Beral Madra - Serhat Kiraz, Nezih Başgelen - Erhan İşözen, Şerif Yenen - Jale Kulin, Arzu Kaprol - Şebnem Buhara, Günseli Kato - Bekir Sert ve Alparslan Baloğlu-Yılmaz Değer ağırlandı. YouTube sohbetlerini 1.3 milyondan fazla kişi izledi.

Sohbetler derlenerek araştırmacıların ve kitapseverlerin yararlanabileceği kitapta bir araya getirildi. Kitaba AURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve iç mekân tasarımcısı Jale Kulin’in “Türkiye’nin Renkli Paleti” başlıklı çalışması da eşlik etti.

Kitaplar düzenlenen online basın etkinliğiyle tanıtıldı. Etkinliğe, DYO Boya Pazarlama Direktörü Melek Soklangıç Dinçer, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Kurtul Erkmen, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi İç Mekan Tasarımcısı Jale Kulin ve AURA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Sanat Yönetmeni Cem Günübek katıldı. Etkinlikte konuşan Kulin, “Renk insanların zihninde genelde soyut bir konumda kalıyordu. Bu proje ile ne kadar hayatın içinde bir kavram olduğunu ve insanların renk tecrübesinin çeşitliliğini yansıtmak istedik.” dedi.

Renk paletinin derleme süreci hakkında da konuşan Kulin, “Her söyleşinin ruhundaki vurucu cümleyi aradım. Kayıtları onlarca kez dinledim, deşifreleri tekrar tekrar okudum. Algıları ayrıştırıp tercüme edebilmek, mesajı söze, aynı anda renge yansıtabilmek enteresan bir yolculuk oldu. Ortaya heyecan veren bütünsel, renkli ve disiplinler arası bir çalışma çıktı” diye konuştu.

Renkli DYOloglar:“Türkiye’nin Renkleri” canlı yayın serisine, kitap sayfalarında yer alan QR kodu ile veya DYO ve AURA İstanbul’un YouTube kanalları üzerinden erişebilir, dilerseniz DYO’nun Spotify hesabından podcast olarak dinleyebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :