Teknoloji ve Toprak ile Kurulan Bir Habitat

mimarizm.com / 20 Nisan 2021
Mario Cucinella Architects ve WASP, pişmemiş topraktan üç boyutlu yazıcı ile yazdırılmış bir habitat olan "TECLA"yı tamamladı. İtalya, Massa Lombarda'da inşa edilen deneysel konut, geleneksel süreçlerin gerektirdiğinden çok daha kısa sürede üç boyutlu olarak basılabilen sürdürülebilir bir yaşam alanı sunarken aynı zamanda atık ve emisyonları önemli ölçüde azaltıyor.

Fotoğraflar: Iago Corazza

İsmini, Italo Calvino’nun hayali kentlerinden biri olan, aynı zamanda teknoloji ve kil (clay) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen TECLA’dan alan tasarım, yerel toprak, su, pirinç kabuğu ve tüm bileşimin yalnızca %5'ini oluşturan bir bağlayıcı malzemenin karışımından oluşuyor. Kil ile 3B baskı tekniği, konutun dünyanın herhangi bir yerinde yerel kaynaklar kullanılarak, özellikle de inşaat malzemelerini bulmanın kolay olmadığı kırsal alanlarda inşa edilebilmesini sağlıyor.

Birden fazla ortama uyum sağlama kapasitesiyle inşa edilmiş olan habitat, WASP’nin "kullanıcı ekonomi başlangıç kiti" aracılığıyla kendi kendine üretime de uygun bir model sunuyor. Bu yaklaşım endüstriyel atıkları sınırlayacak, aynı zamanda ulusal ve yerel ekonomileri güçlendirmeyi amaçlayan sürdürülebilir bir model sunacak potansiyeli ile toplulukların refahını artıracak bir yapım yöntemi olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, TECLA, özerk eko-şehirlerin temeli haline de gelebilir.

Mario Cucinella, "TECLA'nın yeni bir hikâyenin başlangıcı olduğunu düşünmeyi seviyoruz" diyor. “Bu geleneksel malzemeyi bugün sahip olduğumuz teknolojilerle dönüştürerek geleceği şekillendirmek gerçekten olağanüstü olurdu. Tasarım, sadece estetik bir yaklaşım değil, dürüst ve samimi bir biçim." diye de ekliyor.

İç içe geçmiş iki kubbeden oluşan prototip, bir açık oturma alanı ve küçük bir tuvalet ile donatılmış bir yatak odasını içeriyor. Dışarıda küçük bir göl, bahçe için yeniden kullanılmak üzere atık ve yağmur sularını toplarken güneş ve termal panelli başka bir hücre yapıya temiz enerji sağlıyor ve bu da potansiyel olarak onu tamamen ana şebekeden bağımsız bir ev haline getiriyor.

Haber designboom’dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :