Sürdürülebilir Gastronomiye Adanmış Bir Restoran

mimarizm.com / 06 Nisan 2021
Arjantin’de bulunan Alfaro/Acevedo Arquitectura tasarımı Margot Restaurant, tarladan sofraya konseptiyle ekili alanlara sahip yalın bir mekan sunuyor. Açık bir mutfak, bar ve yemek salonu doğayla çevrili özgün ve esnek bir tipoloji ile bir araya geliyor.

Fotoğraflar: Ramiro Sosa

Proje, iki parsellik bir alanda bu parsellerden birinin restorana, diğerinin ise ekili tarım faaliyetlerine bir tasarım yaklaşımı ile hayata geçirildi. Bu bölümlerin birbirinden ayrıldığı bölücü duvardan servis girişine izin veriliyor. Böylece sürdürülebilir gastronomi faaliyetlerinin geliştirilmesi için yer ayrılmış oluyor. 

Sürdürülebilirlik ilkelerinin bir uzantısı olarak, mekanın inşasında kaynakların verimli kullanımı düşünülerek çok az yapı malzemesi, doğal halleriyle kullanıldı. Beton, çelik, ahşap ve cam malzemeler oldukları gibi görünür kılındı.

Yemeklerin yanında servis edilen şarap, peynir, jambon ve kullanılan konservelerin depolanması için mekanda bir bodrum kat bulunuyor. Mutfakta da et servisi için iki ayrı oda ve ateş çukuru yer alıyor.

Restoranın çatısı da hem teknik elemanlar, tanklar ve güneş panellerine hem de bahçenin devamı olarak yeşil bir terasa ayrıldı. Bu sayede sürdürülebilir bir üretim için gerekli tüm detaylar titizlikle çözülmüş ve gelişmeye açık bir kurgu oluşturulmuş.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :