Sürdürülebilir Bir Gözlem Kulesi: "Güneş Ağacı"

mimarizm.com / 16 Eylül 2020
Sürdürülebilir tasarım ilkeleri ile yola çıkan NUDES, kompozit çelik ve ahşap yapı malzemelerle sıfır enerji gözlemevi kulesi tasarladı.

Fotoğraflar: NUDES

NUDES'un "Solar Tree” (Güneş Ağacı) olarak adlandırdığı konsept, insanların çevredeki manzaranın keyfini çıkarabilecekleri, prefabrik "hücrelerden" oluşan modüler bir mimari yaklaşımı araştırıyor. Stüdyonun orman okulu önerisine benzer şekilde, proje, silindirik bir form ve bir dizi çıkıntılı balkon ile karakterize ediliyor. 

Düşey çekirdek, yörüngesel bir koridora bağlanan ve bireysel gözlemevi hücrelerine giden dairesel bir rampadan oluşuyor. Bu hücreler, her seviyede çeşitli manzaralar ve deneyimler sunan dinamik ve merkezi bir dizilimle istifleniyor. Her modüler, prefabrik "hücre", ziyaretçilerin kulenin dış görünümünden çıkmasına ve herhangi bir görsel engel olmaksızın manzarayı gözlemlemesine olanak tanıyan çıkıntılı balkonlardan oluşuyor. NUDES ayrıca bu hücrelerin hafif 'güneş yapraklarını' (güneş panelleri) barındırdığını ve bunun da potansiyel olarak net sıfır enerji gereksinimlerine katkıda bulunabileceğini vurguluyor.

"Ağaç", iklim değişikliğiyle mücadele için net sıfır tasarım ilkeleriyle yönetilen sürdürülebilir tasarım girişimlerini ele almayı amaçlıyor. Kulenin tepesi 360 derecelik panoramik manzarasını sunan bir gökyüzü terası ve hava koşullarına dayanıklı cam bölme ile kapatılmış.

Proje kompozit çelik ve ahşap yapı malzemelerle olarak tasarlanmış. Bu prefabrik modüler hücreler sahada konuşlandırılabilir ve inşa edilebilir. Hücreler, rampa ve koridorlardan oluşan merkezi çelik çekirdek ile sinerji içinde kompozit bir yapı sistemi oluşturmak için dikey olarak istiflenir. Özünde, "ağaç" doğa ile uyumlu ikonik bir gözlem kulesi yaratmayı hedefliyor.

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :