Sokağı Çağıran Sanat Mekanı

mimarizm.com / 26 Kasım 2021
Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan João Gonçalo Lopes tasarımı "Desvio", sanatçıların yaratıcı işlerini üretebilmeleri için tasarlanmış kolektif bir mekan.

Fotoğraflar: João Matos, Inês Costa Monteiro

Sanat, tasarım ve eğitim disiplinleri arasında üretimler yapan mimar João Gonçalo Lopes'in Desvio tasarımının çıkış noktasını, eski bir araba atölyesini bölgedeki sanatçılar için bir ortak çalışma ve etkinlik mekanına dönüştürme fikri oluşturmuş. Proje, iç mekanın yeniden organize edilmesi, mobilya ve aydınlatma gibi unsurların tasarımı ve üretimini kapsıyor. 

Atölyenin tümüyle açılabilir cephesi, mekana sokağın bir parçası olma potansiyelini de tanıyor. Dolayısıyla çalışma düzeninde kamusaldan özele uzanan bir akış izlenmiş. Yerleşim, çalışma alanlarının farklılaştırıldığı bir dizi avlu etrafında şekillenmiş. Böylece tasarımda genel alanın açıklığı ve akışı korunuken, yeni bir seviye eklenerek alanın tüm hacmini keşfetmek de mümkün olmuş. 

Mekanın özgün değerlerini korumak üzere projenin başında parça envanteri çıkarılmış ve bunların yeniden kullanım olanaklarını keşfetmek amaçlanmış. Mekana eklenen saksı bitkileri, eski ve yeni malzeme paletiyle birlikte dış mekanın uzantısı olma hissini güçlendirecek şekilde kullanılmış. 

Yapım süreci, insan ölçeğine uygun, her malzeme ve detayın tam potansiyeline ulaştığı özenle tamamlanmış. Malzemelerin kombinasyonuna gösterilen bu özen, genel alan içindeki her bir çalışma alanı için farklı ortamlar ve mikrokozmos yaratılmasını sağlamış.

Haber archdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :