Sinan Logie, AURA İstanbul Sertifika Programı’na Dahil Oldu

mimarizm.com / 17 Ağustos 2018
Mimar, akademisyen ve sanatçı Sinan Logie, AURA İstanbul'un düzenlediği 2018 Güz Dönemi Sertifika Programı'nda “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu”nun yürütücülüğünü üstlendi.

Mimarlık, kentsel tasarım ve kentsel peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcıları, akademik ve profesyonel hayata hazırlamayı hedefleyen AURA İstanbul’un araştırma ve eğitim ortamı sunan Sertifika Programı için başvurular sürüyor. AURA İstanbul 2018 Güz Dönemi, 24 Eylül'de başlayacak ve 15 hafta boyunca devam edecek.

AURA İstanbul Sertifika Programı’nın omurgasını oluşturan Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu, geleneksel mimari stüdyo pratiklerinin sınırlarını aşarak, güncel kentsel meselelere disiplinler arası bakış açısı ile yaklaşıyor.

Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu'nda neler yapılacak?

Mimar, akademisyen ve sanatçı Sinan Logie’nin yürütücülüğündeki stüdyo; kent ile kırsalın bulanık arakesitinde; kent, altyapı ve doğa arasında kurulan iliṣkileri ele alarak başlayacak. Stüdyo katılımcıları ile grup halinde kentin çeperlerinde yürüme metoduyla ‘İstanbul’un Çeperlerinin Mekan Atlası’ oluşturulacak. 

Grup çalışmalarına paralel olarak, katılımcılar kendi ilgi alanları ve deneyimleri doğrultusunda İstanbul’a ilişkin proje ve araştırma konularını netleştirip, Logie’nin danışmanlığında, çalışmalarını geliştirme fırsatı bulacaklar. Dönem sonunda, bütün çalışmaların izlenebileceği bir sergi kurulacak. Sergi sürecinde de katılımcılar yine sergi tasarımı ve organizasyonu için grup halinde çalışacaklar. 

Sertifika Programı'nın son başvuru tarihi, 10 Eylül

AURA İstanbul Sertifika Programı’nın içeriği, Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu’nda yapılan çalışmaları destekleyecek nitelikte, tarihsel-kuramsal, ayrıca teknik yönteme ilişkin seminer dizilerine, disiplinler arası bir tartışma ve buluşma ortamı sağlayan Cumartesi Aurası konferanslarına, kolektif düşünme ve üretime yönelik atölyelere, belirtilen konuları destekleyici gezilere, akademisyen ve meslek profesyonellerinin katılımı ile düzenlenen jürilere katılma olanakları sunuyor. Katılımcılardan programın dinamik yapısına uyum sağlamaları ve tüm dönemde tam zamanlı yer almaları bekleniyor.

AURA İstanbul Sertifika Programı’na başvurular 10 Eylül 2018 tarihinde sona erecek. Başvurular arasından seçilecek katılımcılar ücretsiz olarak programda yer alma hakkı kazanacak. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

*

Sinan Logie hakkında:

1998’de Brüksel Özgür Üniversitesi Victor Horta Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İlk mimari deneyimlerini Belçika’nın en ilerici ofisleri arasında olan L’Escaut Architectures’de gerçekleştirdi. 2011 yılında İstanbul’a yerleşen Logie, mimarlık ve sanat çalışmalarına ek olarak 2013 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Lisans 3 ve Yüksek Lisans stüdyolarında ders vermektedir.

Yoann Morvan ile birlikte yazdığı ve kentin saçaklanmasını tartıṣan ‘İstanbul 2023’ isimli kitabı 2014 yılında Paris’te B2 Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Kitabın Türkçe versiyonu 2017’de İletişim Yayınları tarafından okurlara sunulmuştur. 

Yaṣar Adanalı ile birlikte, mekansal adalet üzerine çalışmalar yürüten Mekanda Adalet Derneği / Beyond Istanbul'un kurucuları arasında yer alan Sinan Logie, sanat alanında ise 2014 yılından bu yana Oktem & Aykut Gallery ile çalıṣmaktadır.

 

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :