Şiir/Mimarlık Binanın İhlali

mimarizm.com / 08 Kasım 2021
Bahar Avanoğlu'nun, önce mimarlığı şiir ve eleştiri olarak kavrayan geleneğin kapsamlı bir arkeolojisini yaptığı, ardından onun çağdaş ifadesi olan Unbuilt düşüncesine ilişkin metinler sunduğu, "Şiir/Mimarlık Binanın İhlali" isimli kitap İletişim Yayınları'ndan çıktı.

Kitap Hakkında

Özellikle Rönesans’tan beri, mimarlığın binayla, inşayla ilişkilendirilmesini reddeden ve onu sanat olarak, şiir olarak, hatta felsefe olarak tasavvur edenler olmuş. Bu retçi görüşler, mimarlığın işleve, faydaya indirgenmesine karşı çıkmışlar. Onlara göre mimarlık, birtakım ritüellerdir, kutsal ruhlarla efsunlanarak canlanan heykellerdir, kozmik yaratıklara ev sahipliği yapan labirentlerdir, semiyotik mabetlerdir, altın çağın ütopyalarıdır… Sonsuz bir hayal ve arzu âlemidir. Dolayısıyla mimarlık, ancak binayı ihlal ederek mimarlık olabilir. Mimarlığın kökeni bina-olmayandadır.

Bahar Avanoğlu, önce mimarlığı şiir ve eleştiri olarak kavrayan bu geleneğin kapsamlı bir arkeolojisini yapmakta, ardından da onun çağdaş ifadesi olan Unbuilt düşüncesine ilişkin dört metin sunmaktadır.

 

*

Bahar Avanoğlu (Derleyen) Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini “Temsil Ortamlarının Düşünülemeyen Mekânları” başlıklı teziyle İTÜ’de tamamladı. TU Graz’da bir dönem okudu. Bursla kabul edildiği Cooper Union’da mimari temsil ve çizim üzerine irdelemelerine devam etti. “Paralaks Mekânı İnşa Etmek” başlıklı tezini, çizimlerine eşlik eden bir dizi mimari tercüme makinesi inşa ederek tamamladı. 2014’ten beri Arts Letters and Numbers’ın yürüttüğü çalışmalarda yer alıyor. Mimari temsil ve çizim üzerine araştırmalarına, mimarlıkta ezoterik düşünce alanında derinleştirdiği doktora tezine İTÜ’de devam ediyor; mimarlıkta izdüşümsel geometri ile üretilen imgelerin sonları sorusuyla ilgileniyor. İstanbul Bilgi ve MEF üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışıyor; konuşma dizileri düzenliyor, çeşitli paylaşım ortamları kuruyor. Akademik çalışmalarının yanı sıra, çizim yapıyor, şiirsel düzenekler tasarlıyor. e-skop dergisinde “binanın ihlali” hakkında derlediği iki dergi sayısı yayımlandı: “Unbuilt” (Mart 2021), “Poliphili ve Nadja: Rönesans Düşüncesi ve Avangard Sanat” (Eylül 2018).


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :