Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyonu Kuruluyor

mimarizm.com / 17 Kasım 2023
Serbest Mimarlar Dernekleri, Ankara'da düzenledikleri çalıştay sonrasında, serbest mimarlık hizmetlerinin ve mimarlık mesleğinin güçlendirilmesi gereği ve nitelikli yapı üretme amacına ulaşma hedefi ile Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyonu (SMDF) kuracaklarını duyurdular.
SMD’ler Çalıştayı Ankara’da Yapıldı
 
Türk SMD, İstanbul SMD, İzmir SMD, Bursa SMD, Akdeniz SMD ve Muğla SMD yönetici ve temsilcileri 12 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da bir araya geldiler.
 
Mesleğin gelişimi ve güçbirliği oluşturulması amacıyla yeni bir yapılanmaya gidilmenin tartışıldığı toplantıda geleceğe yönelik yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Kalebodur desteği ile yapılan etkinlik, mimarlık mesleğinin geleceği hakkında ufuk açıcı tartışmalara vesile oldu.
 
 
 
SMD’ler Çalıştayı için bir araya gelen Türk SMD, İstanbul SMD, İzmir SMD, Bursa SMD, Akdeniz SMD ve Muğla SMD yönetici ve temsilcileri, 13 Kasım’da Anıtkabir'i ziyaret ettiler.
 
Türkiye’deki SMD’lerin ortak hedefler için bir araya gelerek SERBEST MİMARLAR DERNEKLERİ FEDERASYONU (SMDF) kurulması kararı, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk tarafından Anıtkabir Özel Defterine yazılarak ilan edilmiş oldu.
 
 
SMD'lerin Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyonu (SMDF) Açıklaması
 
"Aynı amaçlar doğrultusunda kurulan Türk SMD, İstanbul SMD, İzmir SMD, Bursa SMD, Akdeniz SMD, Muğla SMD, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da toplanarak yeni bir yapılanma oluşturmak için mutabık kalmıştır. Bu güç birliği 1970’lerden bu yana süregelen çalışmaların sonucudur.
 
Serbest mimarlık hizmetlerinin ve mimarlık mesleğinin güçlendirilmesi gereği ve son depremlerde bir kez daha eksikliği görülen nitelikli yapı üretme amacına ulaşma hedefi ile Serbest Mimarlar Dernekleri Federasyonu (SMDF) kurulması kararı alınmıştır.
 
Yeni örgütlenme ile öncelikli amaç; mimarlık meslek yasasının gerçekleşmesi ve bu vesile ile meslek pratiğinin evrensel boyutlara ulaştırılmasıdır.
 
Cumhuriyetimizin 100. Yılında bu yeni yapılanmanın ülkemize, mesleğimize yararlı olmasını diliyor, SMDF’nin kuruluş amaçlarını ve gerekçelerini kamuoyuna ve meslek camiasına duyurmanın onurunu yaşıyoruz.
 
Türk Serbest Mimarlar Derneği
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği
İzmir Serbest Mimarlar Derneği
Bursa Serbest Mimarlar Derneği
Akdeniz Serbest Mimarlar Derneği
Muğla Serbest Mimarlar Derneği"

İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :