Seğmenler Parkı ve Ankara, İlhan Koman Heykeli’ne Kavuştu

mimarizm.com / 16 Mayıs 2019
İki yıldır Mimarlar Odası Ankara Şubesi ev sahipliğindeki İlhan Koman Heykeli, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışması'nın organizasyonu ile düzenlenen törenle Seğmenler Parkı’ndaki kaidesine konuldu.

Bir Anneler Günü'nde bakım için götürülüyor denilip bir daha haber alınamayan İlhan Koman HeykeliMimarlar Odası Ankara ŞubesiYaygara Güncel Sanat İnisiyatifi ve Galeri Nev işbirliğinde başlatılan bağış kampanyasıyla yeniden bronz olarak dökülmüştü. İlhan Koman Heykeli'nin kaidesine konulduğu açılış törenine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve birçok yetkiliye mimar ve vatandaşlar eşlik etti.

Cumhuriyet’in başkenti Ankara bundan sonra daha güzel olacak
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bugün bizim hayatımızda alışık olmadığımız bir gün. 25 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Çankaya Belediye Başkanı’nın birlikte bir açılışa katılışına tanıklık etmemiştik. Bugün Ankara ve sanat için Ankara’nın yaralarının onarılması için hepimiz bir aradayız. İlhan Koman heykeli üç yıl önce Anneler Günü’nde bakım için götürüldüğü ifade edildi ve bir daha bulunamadı. Bu süreçte suç duyurularında bulunduk, hukuksal süreçler takip edildi o dönemdeki güvenlik görevlilerinin ifadeleri alındı ama bir türlü heykel bulunamadı.

25 yıldır tahribat yaşayan bir kentte aslında iyileştirici önlemler almak gerekiyordu. Cumhuriyetin Başkenti'nde her şey yok edilirken, bu heykel hepimiz için iyileştirici bir sürecin başlangıcı olacak. Kentlilerin bu heykelin yarattığı enerjiye onarıcılığına ve heyecanına çok ihtiyacı var. İlhan Koman Heykelin yok edilen değerlerimizin yeniden var edileceği mücadelesinin, hayata yeniden tutunuşumuzun bir parçası. 1991 yılında bu heykelin buraya konulması fikrini Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sunan ve İtalya’dan kalıpları getirerek dökümünü yaptıran Ali Artun’a da teşekkür ediyoruz.

Arkadaşlarımız burada ilhan Koman heykeli yerine gelene kadar bedenlerini kaide üzerinde kadar heykel yaptılar. Çankaya Belediyesi ve diğer bağışçılarımız bağış sürecinde bize destek oldu. Mansur Başkan geldiğinde daha il görüşmemizde süreci hemen sahiplendi. Büyükşehir Belediyesi çalışanları heykelin açılışına kadar bizimle işbirliği içerisinde özveriyle çalıştı. Emeği geçen herkese, Heykeltraş Erdal Duman’a ve diğer sanatçı arkadaşlara, mücadelemizi sahiplenen tüm vatandaşlara ve bize destek olan belediye başkanlarımıza teşekkür ederiz. Cumhuriyetin başkenti Ankara bundan sonra daha güzel olacak.”

Ankara heykelini, biz ifade özgürlüğümüzü kazandık
Heykeltraş Erdal Duman da, “Ankara çok önemli bir heykelini kazandı. Heykeller kentin kaybettiğimiz ifade özgürlüğüdür. Biz bu ifade özgürlüğümüzü yeniden kazandık. Bu ifade özgürlüğünü dirençli ve azimli bir mücadele ile yeniden kazandığımız için Ankara adına herkese teşekkür ediyorum” dedi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :