Second Home Hollywood Ofisi

mimarizm.com / 06 Ocak 2020
İçinde pek çok farklı tat barındıran bir Kaliforniya kokteyline benzetilen Second Home Ofis projesinin tasarımı Selgascano'ya ait.

Fotoğraflar: Iwan Baan

Doğu Hollywood'da yer alan Second Home Ofis projesi, yaklaşık 8.450 metrekarelik bir alana yayılıyor. Proje arazisi içinde yer alan, 1964 yılında Paul Williams tarafından tasarlanmış iki katlı mevcut yapı aynen korunmuş. Bu mevcut bina Los Angeles’ın klasik Neokolonyalizm ruhunu yansıtan bir görünümde ve kampüsün tamamı için ana giriş olarak kullanılıyor, ayrıca bir çekirdek görevi görüyor.

Mevcut binanın zemin katında 320 kişinin çalışabileceği açık ofis alanı bulunurken; kafe, bar, restoran, etkinlik alanları, konferans salonu, dinlenme alanları ve açık teraslar gibi ortak kullanım alanlarını kapsayan 200 kişilik ek çalışma birimi binayı çevreliyor.

Mevcut yer altı otoparkının üzerine, 700 kişiye hizmet verecek, oval biçimli 60 yeni bireysel ofis ve toplantı odaları yerleştirilmiş. 4 farklı boyutta ve şekilde tasarlanmış 60 bungalov, bir bahçeyle çevrelenmiş. Zeminde otopark döşemesinin üstüne yaklaşık 1,2 metre toprak dökülmüş ve bungalovlar neredeyse masa yüksekliğine kadar toprağa gömülmüş. Şeffaf ve kavisli duvarlar, 360 derecelik manzara sağlayarak, doğanın tam içinde çalışıyormuş hissi veriyor.

Bu projedeki ana odak noktası Los Angeles'taki yaşam tarzını yansıtan dış mekanlar olduğu için, iç mekanlar büyük ölçüde fark edilmiyor. Second Home Hollywood'da, doğayı iç mekâna taşımak yerine, ofisleri doğaya taşımaya yönelik bir tasarım esas alınmış. Paul Williams tasarımı binanın bahçesine tek katlı 60 bağımsız ofisin yerleştirilmesi tasarımın ana fikri olarak benimsenmiş. Bu ofisler 10.000'den fazla bitki ve ağaç, birçok kelebek, karınca, arı, sincap ve benzeri birçok canlıyla çevrelenmiş. Her iki tarafı yılboyu çiçekli bitkilerle süslenmiş ahşap ve beton yollar bahçenin içinden geçiyor. 

“Dünyayı daha iyi bir yer yapmak istiyorsanız, kendinize bir bakın ve sonra bir değişiklik yapın”.

Second Home Hollywood, ofis çalışanlarının, insanlar dışındaki başka canlılarla bir arada yaşayabildiğini gösteren bir deney olarak da tanımlanabilir. Doğaya olan bu yaklaşım, daha sürdürülebilir bir yaşam için bu projede atılan tek adım değil: bitkiler sıcaklığı düşürüyor, gölge sağlıyor, açık cepheler yapay aydınlatma gerekliliğini ortadan kaldırıyor, çapraz havalandırma için bırakılmış üç açıklık doğal havalandırma sağlıyor; alandaki tüm sular, 37.000 galon depolama kapasitesine sahip iki sarnıçta toplanıp sulama için kullanılıyor.

Second Home Hollywood projesi, 8.450 metrekarelik yapılı alanı, yeni bir tasarımla 6.500 metrekarelik bir peyzaja dönüştürmüş oldu. Daha önce otopark olan alan şu an bir bahçeye dönüşmüş durumda. Bu proje, yapılı çevrenin ayak izinin, doğal çevreye geri döndüğü tarihteki az sayıdaki örnekten biri.

Bu haber arcdaily'den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :