SALT'ın Çalışma Grupları Devam Ediyor

mimarizm.com / 09 Eylül 2020
SALT’ın sanatçı, küratör ve araştırmacılar ile ortak bir öğrenme süreci olarak hazırladığı Çalışma Grupları'nın üçüncüsü, sanatçı kolektifi Oda Projesi tarafından başlatılıyor.

ANA, Oda Projesi, Kopenhag, 2016 (Oda Projesi’nin izniyle)

SALT’ın Çalışma Grupları’nın üçüncüsü, sanatçı kolektifi Oda Projesi (Özge Açıkkol, Güneş Savaş ve Seçil Yersel) tarafından başlatılıyor. 2013’ten bu yana araştırmalarını “annelik ve üretim” konusuna yoğunlaştıran kolektif üyeleri, kendi deneyimleriyle sınırlı kalmayarak kültür/sanat üretimi yapan annelerden oluşan gruplarla bir dizi sohbet gerçekleştirdi. Bu buluşmalarda, “Anne olduktan sonra gündelik hayatımız ve sanat pratiklerimiz nasıl şekillendi? Annelik hâlleri üretimimize nasıl etki etti?” gibi sorular irdelendi. Bu soruların kapsamını süregelen salgın koşullarının etkileriyle genişleten Oda Projesi, Çalışma Grupları atölyesinde, Ursula K. Le Guin’in Kadınlar Rüyalar Ejderhalar eserinden “Balıkçı Kadının Kızı” metnini temel alarak annelikle ilişkilenen kavramları tartışmaya açacak.

Özge Açıkkol, hiyerarşik ve orantısız bir ilişki ya da destek ve dayanışmaya temel olan “bakım” kavramı ve eylemine odaklanacak. Seçil Yersel, kadınlığın kötücül hâllerinden biri addedilen “cadılık” üzerinden anneliği sorgulayacak; iktidar alanında iyileştirici ve hayata hazırlayıcı güç olarak algılanan annenin yapıcı, yıkıcı ve üretken yönlerine dair bir okuma geliştirecek. Güneş Savaş, salgın koşullarının yalnızlaştırıcılığının ötesine geçerek kolektif eylemin olanaklarına bakacak; gitgide küçülen ve kalabalıklaşan evlerde özel alanlara alternatif üretmenin yollarını araştıracak.

18 Eylül Cuma gece yarısına kadar sekiz kişilik atölyeye katılım başvurusu için tıklayın. Değerlendirme sonucunda kabul alan başvuru sahipleriyle 21 Eylül Pazartesi gün içerisinde iletişime geçilecektir. Atölye dili Türkçe’dir.

Program (başlama saatleri 19:30)

22 Eylül - Grup Çalışması: “Bakımın Sıradanlığı”
29 Eylül - Açık Sunum: Aysuda Kölemen, “Kadının Özgürlük Mücadelesinin İki Yönlülüğü: Bakma Hakkı ve Bakmama Hakkı”
6 Ekim - Grup Çalışması: “Uyuyan Cadılar ve Annelik”
13 Ekim - Açık Sunum: Hazal Bayar, “‘Korkunç’ Anneler”
20 Ekim - Grup Çalışması: “Bir Geçit Açmak”
27 Ekim - Açık Söyleşi: Tuğçe Ulugün Tuna ve Aslı Öztürk, “Bir Geçit Olarak Beden”
3 Kasım - Değerlendirme: “Balıkçı Kadının Kızı Yeniden”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :