Retro-Fütürist Bir Oyun Alanı

mimarizm.com / 16 Ağustos 2021
Çin menşeli mimarlık ofisi we architect anonymous, Pekin’de bulunan eski bir tahıl depolama alanını, mekânın tarihine sadık kalarak küçükler için özgün bir oyun alanına dönüştürdü.

Fotoğraflar: Tian Fang Fang

Genişleyen banliyölerin içinde kalan terk edilmiş endüstriyel alanları yeniden kullanmaya yönelik dünya genelinde denenmiş pek çok proje bulunuyor. Bunlar arasında yeni ve orijinal bir örnek olan Playscape, Pekin’in kuzey kesiminde 1970’lerde tahıl depolamak için kullanılan eski ambar yapılarının retro-fütürist bir oyun alanına dönüştürülmesini kapsıyor. Proje, Archigram'ın tasarım yaklaşımını hatırlatan izler taşıyor.

Mimarlar, “Modern kentlerde çocukların gelişimindeki eksik halkanın esas olarak gerçek bir mahallenin sokaklarını ve mekanlarını deneyimlemek olduğuna inanıyoruz” diye açıklıyor. Sokak oyunları deneyimi yaratmak ve çağın yaygın problemi olarak görülen elektronik cihazların kullanımını sınırlamak istediklerinin de altını çiziyorlar.

2 ila 4 yaş arası çocuklar için tasarlanan Playscape, köprüler ve merdivenlerle birbirine bağlanan büyük tüpler, tüneller ve kaydıraklar gibi endüstriyel unsurların karakterini vurguluyor. Köşeler ve yarıklar saklambaç oynamak için ideal arazi sunuyor. Labirent benzeri yollar macera duygusunu harekete geçirirken çatıdaki soyut ay manzarası hayal gücünü uyandıracak bir unsur olarak dikkat çekiyor. Eğimli yüzeyler, denge ve risk seviyesini tespit etme yeteneğinin gelişimine katkı sunuyor. Öte yandan çocuklar zirve noktasına tırmanarak kuşbakışı manzaranın keyfini çıkarabilir ve karar verebilir: Daha az geleneksel yollarda eğlenmek mi yoksa daha kolay yolu seçmek mi?

Haber domus’tan çevrilerek derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :