Prof. Dr. İhsan Bilgin Vefat Etti

mimarizm.com / 07 Mayıs 2022
Değerli mimar ve hocalarımızdan Prof. Dr. İhsan Bilgin yaşamını yitirdi. Ailesine, sevenlerine ve tüm mimarlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

Yüksek Mimar, Akademisyen, Mimarlık Profesörü, Dekan, Yazar Prof. Dr. İhsan Bilgin yaşamını yitirdi. Ailesine, sevenlerine ve tüm mimarlık camiasına başsağlığı diliyoruz.  

İhsan Bilgin’in cenazesi, 9 Mayıs Pazartesi günü öğle namazında Teşvikiye Camisi’nde kaldırılacak, Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecektir.

 

*

İhsan Bilgin, 1953'de doğdu. 1980'de Y. Mimar (İTÜ), 1990'da Doktor (İTÜ), 1994'te Doçent (YTÜ), 2000'de Profesör (YTÜ) oldu. 1982'de Yıldız Teknik üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde başladığı öğretim üyeliği görevini 2004'e kadar sürdürdü. 2004’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne geçerek Mimari Tasarım Yüksek Lisans programının kurucu direktörü ve daha sonra 2009’da açılan Mimarlık Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu.1985'ten bu yana kendi atölyesinde ve YTÜ bünyesinde yapmış olduğu çok sayıda mimari projesi ve uygulanmış işleri bulunmaktadır.

Uygulanan Tasarımları: Evidea yerleşmesi (Emre Arolat ve Nevzat Sayın ile birlikte), Şehrizar Konakları (Nevzat Sayın ve Han Tümertekin’le birlikte), Masumiyet Müzesi, Okur Yalısı restorasyonu, Karaca Mağazaları kurumsal mekân tasarımı, Osmanlı Bankası Müzesi olmak üzere çok sayıda uygulanmış mimari tasarımı bulunmaktadır.

Başlıca Kitapları: Viyana, Chicago Metropol ve Mimarlık (2008), Liman Kentleri - Amsterdam – Barcelona – Hamburg - Metropol ve Mimarlık – III (Editör: İdil Erkul ile, 2012), Milyonluk Manzara - Kentsel Dönüşümün Resimleri (Hakan Bıçakcı, Cihan Aktaş, Mine Söğüt (Ortak Kitap; Özcan Yurdalan, Gaye Boralıoğlu, Pınar Öğünç, Alev Erkilet, Semih Akşeker, Özgür Sevgi Göral ile, 2013), Paris – Berlin - Kıtanın Başkentleri – Metropol ve Mimarlık IV (Bilge Bal ile, 2016), Mimarın Soluğu - Peter Zumthor Mimarlığı Üzerine Denemeler (2016, 2017) (biyografya.com)


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :