"Perpetuum Mobile, İlhan Usmanbaş'ın Yapıtı"

mimarizm.com / 12 Ekim 2016
Editörlüğünü Aykut Köksal, Mehmet Nemutlu ve Kıvılcım Yıldız Şenürkmez'in yaptığı, tasarımını Ersu Pekin'in gerçekleştirdiği "Perpetuum Mobile, İlhan Usmanbaş'ın Yapıtı" adlı kitap, çağdaş müziğin önde gelen bestecilerinden İlhan Usmanbaş'ın üretimini tüm boyutlarıyla ele alıyor.

Pan Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümünde, dört kesime ayrılmış makaleler yer alıyor. İlk kesimin başlığı "Bağlam". Aykut Köksal'ın bu kesimde yer alan yazısı Usmanbaş'ın üretimini tarihsel bağlama oturtuyor. "İmge" başlıklı ikinci kesimde, Ertuğrul Oğuz Fırat, Filiz Ali, Evin İlyasoğlu, Özkan Manav, İlke Boran ve Onur Türkmen, bestecinin müzik ve imgesini, genellikle anekdotlarla zenginleşen yazılarla irdeliyorlar.  Üçüncü kesim ise "İcra". İpek Mine Sonakın ve Metin Ülkü, Usmanbaş'ın müziğini icracının bakışından ele alıyorlar. Makaleler bölümü, yetkin çözümlemelerden oluşan "Teknik" başlıklı kesimle sona eriyor; bu kesimde, Hasan Uçarsu, Kıvılcım Yıldız Şenürkmez, Mehmet Nemutlu, Erdem Çöloğlu, Tolga Yayalar, Ece Merve Yüceer, Turgut Pöğün ve Tolga Tüzün'ün, bestecinin üretimini müziğin içinden okuyan metinleri yer alıyor.

İkinci bölüm, İlhan Usmanbaş'ın tüm yapıtlarını tek tek ele aldığı açıklamalardan oluşuyor. Usmanbaş'ın, bu kitap için kaleme aldığı değerlendirmeler, bestecinin kendi müziğine bakışını okumak için büyük bir fırsat sunuyor.

Perpetuum Mobile'nin üçüncü bölümü, Usmanbaş'ın üretiminin ayrıntılı bir kataloğunu ve Elif Damla Yavuz'un hazırladığı bibliyografya çalışmasını içeriyor. Kıvılcım Yıldız Şenürkmez'in yine bu kitap için düzenlediği katalog, bestecinin katıldığı bir çalışma sürecinde hazırlandı ve ilk kez Usmanbaş'ın tüm üretimi, bütün arşiv elden geçirilerek, olabildiğince eksiksiz bir kayıt altına alındı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :