Oyuna Davet Eden Bir Kamusal Alan

mimarizm.com / 21 Nisan 2021
“Oyun, sadece çocuklar için değildir” diyen 100architects “kent oyuncağı” olarak tanımladığı projesiyle kentsel bir oyun alanı sunuyor.

Fotoğraflar: Rex Zou

Pegasus Trail, 100architects tarafından yapılan kentsel kamusal müdahalelerin tipolojisinde yeni bir kilometre taşı tanımlıyor. Mahalle ölçeğindeki oyuncul müdahale, Çin’in mega kentlerinden biri olan Çongçing’de bulunuyor.

“Oyun, sadece çocuklar için değildir” mottosuyla hareket eden 100architects projeyi “kent oyuncağı” olarak tanımlıyor ve yaşlarına bakılmaksızın tüm vatandaşlar için tasarlanmış bir kentsel oyun alanı sunuyor. Kentsel bir cazibe merkezi olarak hareket ederek şehir silueti ile birleşen, oyun alanı ile çevresi arasındaki sınırları bulanıklaştıran ve kendini herkes için açık ve erişilebilir sunan proje, ilhamını da dresaj ve engel atlama gibi atlı sporlardan alıyor.

Alanda, efsanevi at Pegasus’un ardında bıraktığı sihirli ize atıfta bulunan sarı şerit, eğlence ve sosyal etkileşimler için platform görevi gören dairesel mini plazaların etrafında dolanarak oyun alanını hem çocuklar hem de yetişkinlerin keyif alacağı çok işlevli bir kamusal alana dönüştürüyor. Tasarım, kullanıcıların aşmaları gereken zorlu engelleri temel alarak mekanı bir "Oyun Rotası"na dönüştürüyor. Bu anlamda, Oyun Rotası’nın tüm eğlenceli bileşenleri dikkatle incelendi ve birbiri ardına doğrusal bir şekilde gerçekleştirilecek zorlu etkinliklerden oluşan sıralı bir olaylar dizisi oluşturmak için tasarlandı. Bu nedenle, farklı yaş grupları için farklı karmaşıklıklara sahip bölümler oluşturuldu.

Şerit, aynı zamanda dinlenmek için farklı kentsel mobilya tipolojilerini barındıran üç dairesel mini plazanın etrafında kıvrılıyor. Şerit çocuklar için oyunu ve aksiyonu temsil ederken dairesel meydanlar, ebeveynler ve yetişkinler için dinlenme ve sakin alanları temsil ediyor. Oynarken etkileri absorbe etmek için EPDM ile çözülen zemin de şerit üzerindeki farklı alanları ve etkinlikleri birbirine bağlayan çok çeşitli desenler, grafikler ve etkileşimli alanlar sunuyor.

Haber archello’dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :