Norveç Kıyılarında Sürdürülebilir Küpler

mimarizm.com / 05 Ekim 2020
Oslo merkezli mimarlık ofisi spacegroup, Norveç'in Hagefjorden kentinde bulunan bir dizi ahşap strüktürden oluşan sürdürülebilir proje geliştirdi.

Fotoğraflar: spacegroup

spacegroup'un geliştirdiği proje, doğal araziye minimum müdahale ile inşa edilmiş 16 ahşap yapıdan oluşuyor. Pandemiyle herkes için sınırlanan seyahat aktivitesiyle birlikte, "Movikheien Cabin" kompleksi, tüm Norveçliler için çekici ve ulaşılabilir yerel bir destinasyon noktası oluşturmuş. Peyzaja özenle yerleştirilmiş 64 metrekarelik küçük birimler %100 ahşap yapı; çevre dostu ve sosyal açıdan kapsayıcı bir tasarıma dönüşmüş.

Tipik olarak Norveç'te bu tür kabin mahalleleri için araziler, farklı değer önermelerine dayalı olarak tamamen satılabilir mülklere bölünmüş. Buradaki kabinler, arazinin üzerinde, her biri yalnızca öngörülen ayak izlerine sahip olan ve onları birbirine bağlayan manzarayı birlikte paylaşan, bölgenin doğal varlıklarını korurken sosyal sermayenin yetiştirilmesi için bir temel sağlayan dikmelerin üzerinde duruyor.

Alana araç erişiminin olmaması planlama aşamasında izlenen ana ilke olmuş. Araç yollarının araziye büyük müdahaleler gerektirmesi nedeniyle özellikle engebeli, yoğun bir alanda böyle bir operasyon, arsanın doğal niteliklerine son derece yıkıcı olacağı düşünülmüş. Alana erişim, müşteriyle, bir ağaç dikeniyle, bir kaya tırmanıcısıyla ve mimarlarla birlikte sahayı yürüyerek (ve haritalandırarak) yerinde tasarlanan bir yürüyüş parkuru ile sağlanıyor. Bununla birlikte tüm yapı bileşenleri, ağır makineler olmadan kolayca taşınabilen boyutlarda tasarlanmış.

 

Haber designboom'dan çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :