Next Architects’ten Möbius Şeridinden Esinlenilerek Tasarlanan Dalga Formunda Köprü

Tuba Tellioğlu Şeren / 31 Ekim 2016
Next Architects, Çin’in Changsha bölgesinde, yayaların Dragon King Harbour nehri üzerinde farklı rotalar denemelerine olanak tanıyan dalga formunda kırmızı çelikten bir köprü tasarladı.

Pekin ve Amstersdam merkezli mimarlık stüdyosu Next Architects, Changsa bölgesinde yer alan ve masterplanı Kohn Pedersen Fox tarafından geliştirilen 6.5 milyon metrekarelik Meixi Lake District projesi için Lucky Knot Köprüsü’nü tasarladı.

185 metre uzunluğunda ve 24 metre yüksekliğindeki kırmızı çelik köprünün yükselip alçalan dalgalı formu yayaların nehir, Meixi Gölü, şehir ve çevredeki dağlık arazi manzaralarını farklı perspektiften deneyimlemelerine olanak tanıyor.

 

“Şehir çok çabuk gelişip büyüyor. Bu nedenle bağlam; yayalara, buradan gelip geçenlere ilham verecek özel bir hareket gereksinimi içindeydi” diyor Next Architects ortaklarından Michel Schreinemachers.  

Köprünün ardışık yürüyüş parkurları; hepsi farklı yüksekliklerde bulunan nehir kıyısını, anayolu ve parkı birbirine bağlıyor. Firma tarafından ilk kez 2013 yılında açıklanan kıvrımlı form, Möbius şeridinden esinlenilmiş.

“Lucky Knot’un şekli, hem Möbius şeridi prensibinden hem de Çin Halk Sanatı’ndan yola çıkılarak tasarlandı” diyor Next Architects ortaklarından John van de Water ve eski Dekoratif Çin Halk Düğüm Sanatı’nda düğümlerin şans ve refahı simgelediğini belirtiyor.

 Fotoğraflar: Julien Lanoo

“Hem gerçek hem de mecazi anlamda köprünün son şekli tüm rotaların birbirine düğümlenmesi fikri üzerinde temellendirildi” şeklinde ekliyor John van de Water.  

“Hollandalı takımın altyapı ve su yönetimi alanındaki deneyimi ile Çinli takımın yerel bağlam hakkındaki bilgisini bağdaştırmak sürecin en önemli bölümüydü,” diyor mimarlar açılıştan birkaç hafta sonra gibi kısa bir sürede bir ikona dönüşmeye başlayan köprünün tasarım ve yapım süreci hakkında.  

Bu haber Dezeen'den derlenmiştir.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :