Mutluluk Veren Bir Deney Mekanı

mimarizm.com / 21 Ocak 2021
Multidisipliner bir pratik olan Studiomama, ünlü şef Yotam Ottolenghi'nin Londra’daki test mutfağında safran sarısı ve ahududu kırmızısı patlamaları yaratarak canlı bir mekan oluşturdu.

Fotoğraflar: Moonraystudio

Londra'da altı farklı restorana sahip olan İsrail asıllı İngiliz şef Ottolenghi, Orta Doğu mutfağına ilgisiyle tanınıyor. Ekibiyle yeni tarifler geliştirip denediği test mutfağı ise başkentin kuzeyinde, atıl bir demiryolu kemerine yerleşmiş bulunuyor. Bu endüstriyel ortamı ilham verici, canlı bir mekana dönüştürmek üzere sürece dahil olan Studiomama, mutfağı yenilemek için renkli adımlar attı. Demiryolunun kemerli strüktüründe büyük değişiklik yapılmadan, mutfak bölümüne taze bir his vermek için parlak tonlar kullandı.

Şef Ottolenghi, projenin başarısını, “Studiomama ekibi, tarif geliştirme, yemek fotoğrafçılığı ve ofis olarak kullandığımız test mutfağımızı kirli bir demiryolu kemer hattının altındaki sıradan bir endüstriyel birimden, işlevselliğin ihtiyaçlarımıza mükemmel bir şekilde uyarlandığı güneşli, mutlu bir alana dönüştürmeyi başardı.” sözleriyle anlatıyor.

Mekanın önündeki devasa boyutlu dairesel pencere, safran sarısı ızgaralı bir çerçeve ile vurgulanıyor. Aynı sarı tonu, mutfaktaki kitaplığa, masa ve raflara da uygulanarak bütünlük sağlanıyor. Daha büyük bir raf ünitesi de tamamlanmış tabakların profesyonel fotoğraflarının çekilebilmesi için gerekli olan malzemelere ayrılıyor. Şefin imza tabağı olan ahududulu beze dolmasından ilhamla raflardaki dairesel açıklıklar, çekmeceler ve merdivenler pembemsi bir kırmızı tonuna boyandı. Sarı ve kırmızının bu patlamaları, Ottolenghi'nin yemeğine dahil ettiği renkli baharatların listesini de çağrıştırıyor.

Kontrplak, test mutfağının ofis alanındaki yüzeylerin çoğunu kaplasa da pişirme alanı, ekibin gerektiğinde mesafeli çalışabilmesi için yeterince büyük olan gri güvenlik zemini ve çelik hazırlık tezgahlarıyla tamamlandı.

Haber dezeen’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :