Muayenehane Tasarımına Çağdaş Yorum

mimarizm.com / 24 Temmuz 2018
Iglo Architects tarafından, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. İlker Apaydın için tasarlanan muayenehanede, farklı renklerin akışkan formlarla bir arada kullanıldığı çağdaş tasarım, standart klinik algısını değiştiriyor.

Mevcut bir planın kliniğe dönüştürülürken etkili ve renkli bir dille yeniden yorumlanmasıyla gerçekleşen Iglo Architects imzalı Newage Clinic, Terrace Fulya binasındaki 250 metrekarelik bir dairede konumlanıyor. Alışılagelmiş klinik anlayışını yıkarken genel steril görünümünden de taviz vermeyen muayenehane tasarım; ziyaretçilerin göz zevkine hitap eden, kendilerini güvende hissedeceği, modern, şık ve özgün iç mekanlarıyla dikkat çekiyor.  

Dr. İlker Apaydın için tasarlanan klinikte, sağlık birimlerinde sıkça kullanılan açık renkler yerine, ana renk olarak duvar yüzeylerinde ve mobilyalarda kurumsal kimliği ortaya koyan koyu füme ve tonları kullanılmış. Mekandaki renkler, tavan ve duvar yüzeyleri, kalp ritminden ilham alınarak tasarlanan akışkan formlu grafik anlatımlarla desteklenerek karakterize edilirken, bu grafik etki mobilyaların niteliğini de belirlemiş. Asma tavan yerine kullanılan özel geliştirilmiş barissol tavanlar hem aydınlatmayı sağlamış hem de tavan tasarımlarını oluşturmuş.

Mevcut yapıya ufak dokunuşlarla verimli mekânsal düzenlemeler yapılarak, mevcut şema dahilinde minör operasyon odası, konsültasyon odaları, muhasebe ve arşiv için gereken alanlar yeniden şekillendirilmiş.

Çoğu yurtdışından gelen VIP hastalarına yüksek kalitede hizmet veren klinikte, Dr. İlker Apaydın’ın kimliğini de yansıtan çağdaş ve pratik bir atmosfer yarattıklarını belirten Iglo Architects Kurucu Ortağı Zafer Karoğlu, tasarım kararlarına ilişkin şunları ekliyor: “Klinikteki mevcut mekanların minimum düzeyde yapısal müdahaleye olanak tanıyan niteliği, beklenenin aksine tasarım sürecini kuvvetlendirerek, akılcı ve etkileyici çözümlerin ortaya çıkmasında önemli bir etken oldu.”


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :