MimED2016'da Sorular Yanıtlandı

mimarizm.com / 02 Kasım 2016
Mimarlık Eğitimi Derneği [MimED] tarafından bu yıl on beşincisi gerçekleştirilen MimED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri'nde sorular yanıtlandı.

Bu yıl Mimed 2016 yarışmasına ben de katılmak istiyorum. Şartnameyi okudum. İlk önce dijital olarak paftayı göndereceğiz; sonra ön elemeden geçerse pafta teslimi olacak; fakat şartnamede belirtildiği gibi proje yürütücüsünün bilgileri istenmiş. Maalesef şöyle bir durumum var. Benim o projenin grubunda olduğum hocalarım şu an okulda değiller; birisi okuldan ayrıldı; diğer hocam araştırma görevlisi ve o da okulda değil; bazı sebeplerden dolayı izne ayrıldı. Projeyi bölüm başkanımıza onaylatsam olur mu?

Hocanıza herhangi bir sebeple ulaşılamıyorsa projenizi Bölüm Başkanı’na onaylatabilirsiniz.

Paftayı yazma dilimiz İngilizce-Türkçe fark etmiyor değil mi?

Fark etmiyor. İlk paftanızda alt kısımda oluşturacağınız 10cm. bant içinde proje konseptinizi açıklayan Türkçe ve İngilizce 200’er kelimelik birer metin bulunmalı.

Eğitim dilimizin İngilizce olmasından dolayı mimari terimler ve açıklamaları İngilizce yapmamızda bir sakınca var mı?

Sakınca yoktur.

Bizim arkadaşlarımızla ortak bir projemiz var; ancak bu projeyi "Bilgisayar Destekli Tasarım Atölyesi" adlı bir atölye dersi kapsamında belirtilen tarihler içerisinde tasarlamıştık. Bu proje ile yarışmaya katılabilir miyiz?

Projeniz “Mimari Proje” stüdyosu kapsamında 2015-2016 öğretim yılında yapıldıysa ve grup üyeleriniz mimarlık bölümü öğrencilerinden oluşuyorsa yarışmaya katılabilirsiniz. Mimari proje dersi dışında yapılan uygulamalı çalışmalar, workshop ürünleri vb. yarışmaya kabul edilmemektedir.

Şu an yeni mezun olarak geçen sene 1. dönem yaptığım mimari projem yarışma şartnamesine uyuyor mu acaba?

Geçen sene 1. dönemde yaptığınız çalışma bitirme, diploma, son yarıyıl projesi vb. değilse projenizi yarışmaya gönderebilirsiniz. Yarışma web sitesinde 4. sınıf kategorisinden katılacağınız için projenizin bitirme, diploma, son yarıyıl projesi vb. olmadığına dair kutucuğu işaretleyerek bunu beyan etmelisiniz.

Dijital kayıtlarla beraber “Kimlik zarfı” gönderilecek mi? Yani sonraki aşama sadece paftalarımızın çıktısını mı göndereceğiz?

Dijital kayıt sırasında yarışma web sitesinde istenen bilgilerin girilmesi yeterlidir. İkinci aşamaya geçen projelerin basılı olarak teslimi sırasında web sitesindeki kayıt sayfasının çıktısı istenmektedir.

Ben 667 sayılı KHK ile kapatılan yükseköğretim kurumlarından tercihle Yaşar Üniversitesi’ne yerleştim. 3. Sınıf mimarlık öğrencisiyim. Eski okulumda 2.sınıf projem ile bu yıl yapılacak olan MimED öğrenci yarışmasına katılacaktım; fakat okul değiştirdiğim için geçen yılki projemle yeni okulum adına yarışmaya katılıp katılamayacağımı merak ediyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu sene kayıtlı olduğunuz üniversitenin Mimarlık Bölüm Başkanı geçen sene başka üniversitede yapmış olduğunuz projenizi onaylıyorsa gönderebilirsiniz. Yarışma web sitesinde dijital kayıt yaparken bu sene devam ettiğiniz üniversitenizin ve Bölüm Başkanı’nın bilgilerini girin.

Dijital teslim için ayrılan kısımda proje paftalarımızdan birer tane görmek mi yoksa örnek olarak; yoksa bir paftada planlar diğerinde kesitler görünüşler renderlar mı görülmesi isteniyor?
Mimed 2016 yarışması için dijital posterlerin formatıyla ilgili görsel bir örnek bulmak mümkün mü?

Dijital kayıt sırasında yarışma pafta[ları]nızın yarışmaya teslim edilecek biçimde düzenlenmiş halinin yüklenmelidir. İlk aşamayı geçen projeler basılı olarak teslim alınırken yarışma web sitesine yüklenen pafta[ları]nın aynısı olması gerekmektedir. Web sitesine yükleyeceğiniz pafta[lar] proje sunumunuzun son hali olmalıdır. Örnek olarak aşağıda MimED 2015 Öğrenci Proje Yarışması Kategori 2 Başarı Ödülü alan projenin paftalarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :