Mimarlar için İlgi Çekici 12 YouTube Kanalı

Tuba Tellioğlu Şeren / 22 Temmuz 2016
Mimarlık belgesellerinden modelleme hakkındaki bilgilendirici videolara, eskiz tekniklerinden eğlenceli mimarlık gezilerine ve röportajlarına, mimarların ilgisini çekecek 12 YouTube kanalı...

1. CTBUH

Eğer büyük şehirlerin planlama ve sosyal konut projeleriyle ilgileniyorsanız bu kanal tam size göre. The Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH), sitesinde daha çok inovatif tasarım ve yapım stratejilerine yer veriyor, konferanslar düzenliyor ve her ay ünlü bir mimarla röportaj yapıyor. En son Bjarke Ingels ile bir söyleşi yaptılar.

2. Chicago Mimarlık Vakfı

Chicago Mimarlık Vakfı, kentin ikonik binaları hakkında kısa hikayeler paylaşıyor. Tarihi fotoğraflar, araştırma malzemeleri ve ilginç yorumlar eşliğinde Chicago mimarisi hakkında bilgi sunan videolar iyi birer kaynak niteliği taşıyor.  

3. donotsettle

Mimarlık okuyan arkadaşlarla dünyayı gezmek ilginizi çeker mi? #donotsettle serilerinde TU Delft’ten mezun iki genç mimar, çeşitli şehirlerdeki görülmesi gereken önemli mimarlık projelerini geziyor. Eğlenceli ve dinamik bu video serisine mutlaka göz atın!

4. Harvard GSD

Harvard GSD, Zaha Hadid, Herzog & DeMeuron, Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa gibi seçkin misafir hocalarıyla tanınıyor. Onları online olarak da izleyebiliyorsunuz. Burada, Toyo Ito’nun ‘Yarının Mimarisi’ başlıklı son dersine göz atabilirsiniz.

5. Architecture is a Good Idea

Polonyalı mimarlık tarihçisi Radoslaw Gajda tarafından hazırlanan bu videoblog, binaların ikonografisini inceleyerek modern mimarinin, mimarlık geleneğini nasıl yorumladığı üzerine araştırmalar yapıyor. Mies van der Rohe’nin ödüllü Szczecin Philharmonic Hall videosunu mutlaka izlemenizi öneriyoruz. 

6. TheModmin

Eskiz yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız TheModmin’in eğitici videolarını izlemenizi tavsiye ediyoruz. Perspektif ve gölgeleme teknikleri konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

7. Arbuckle Industries

Arbuckle Industries, Ian Harris ve David Krantz tarafından kurulan bir 'mixed media' ve video prodüksiyon şirketi. Özellikle mimarlık stüdyolarını eleştirel bir bakış açısıyla ele alan ilk belgeselleri Archiculture (2013) büyük ilgi görmüştü. Arbuckle’ın ünlü mimarlık ofisleri ve Thom Mayne, Zaha Hadid, Richard Meier, Shigeru Ban gibi Pritzker ödüllü mimarlarla gerçekleştirdiği röportajlar izlenmeye değer.

8. Photoshop. Architect

Modelleme konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız bu kanalı mutlaka takip edin. Photoshop, Architect sayesinde çimen, su yansıması ve gece manzarası gibi detayları gerçekçi bir biçimde nasıl gösterebileceğinizi öğreniyorsunuz. 

9. Autodesk

Yazılım firması, AutoCAD, 3ds Max, Revit, Maya ile ilgili en detaylı bilgiyi sunan eğitim videolarını paylaşıyor.

10. Nick Senske

Nick Senske, Iowa State University’de verdiği IT kurslarının videolarını paylaşıyor. InDesign, Rhino, Maxwell Texture Mapping ve Photoshop Digital Renderings gibi programlara dair bilgi edinmek isteyenler için ideal. ‘College Sections’ ve ‘Elevations’ ile ilgili dersler özellikle ilgi çekici. 

11. How to Architect

How to Architect videoları, inşaat elemanları, mimarlık tarihi ve ikonik binalarla ilgili 7 konuyu ele alıyor. Biraz didaktik ve düz bir söyleme sahip olsa da yeni şeyler öğrenmek ya da unutulmuş bilgileri tazelemek için iyi bir kaynak.  

12. Archdaily

Archdaily’nin YouTube kanalı da ilgi çekici birçok konu sunuyor. Burada Moscow Urban Forum ya da Venedik Mimarlık Bienali gibi dünyanın en önemli mimarlık etkinliklerine ilişkin haberlerden ünlü mimarlarla yapılan söyleşilere kadar birçok ilgi çekici konu bulabilirsiniz. 

Bu haber Archdaily'den derlenmiştir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :