Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 137. Kuruluş Yılı’nı Kutladı

mimarizm.com / 15 Mart 2019
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 137. kuruluş yılı törenini, 4 Mart 2019 Pazartesi günü MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda tüm gün süren tören ve etkinliklerle kutladı.

MSGSÜ kuruluş yılı töreni, MSGSÜ Rektör Prof. Dr. Handan İnci Elçi’nin açış konuşmasıyla başladı. Geçtiğimiz Ocak ayında göreve başlayan Prof. Dr. Handan İnci Elçi, 1882 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kurulan, bugün 137. yılını dolduran üniversitenin, kuruluşundan günümüze kadar aldığı isimleri ve kullandığı mekânları sırasıyla aktardı, kurumun Akademi geçmişinin önemine dikkat çekti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin niteliğinden ve özünden ödün vermeyen kimliğiyle farklı disiplinleri birleştirmesinin önemini vurgulayan Prof. Dr. İnci, yeni dönemde nitelikli bir üniversite olmanın avantaj teşkil edeceğini ve bu özelliği öne çıkarmanın gerekli olduğunu söyledi. Üniversitenin gelişme ve kalkınma sürecine dair planlarını aktardıktan sonra, birlik içinde çalışmanın gerekliliğini de sözlerine ekledi. 

Prof. Dr. Handan İnci, konuşmasında MSGSÜ Resim ve Heykel Müzesi’ne de değindi. Henüz inşaat sürecinde olan ve eserlerinin zenginliğiyle kültür-sanat hayatına büyük değer katacak müzenin en kısa sürede bitirilmesinin planlandığını ifade etti. Prof. Dr. İnci, konuşmasını törende emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek tamamladı. 

Törenin devamında, 1979 mezunları adına eski Rektör Prof. Rahmi Aksungur sahneye davet edildi. Aksungur konuşmasında, üniversitenin ilk kadın rektörü olmasından dolayı Prof. Dr. Handan İnci’yi özellikle tebrik etti ve Fen-Edebiyat Fakültesi’nin katılımıyla beraber MSGSÜ’nün Türkiye’nin kültür sanat alanında güçlü bir üniversitesi haline geldiğini dile getirdi. 

Törende  40. Hizmet Yılı Plaketleri Prof. Dr. Handan İnci, 25. Hizmet Yılı Plaketleri Prof. Dr. Demet Binan ve Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak tarafından takdim edildi. Törenin ikinci kısmında ise sanat ve bilimdeki başarıları nedeniyle ödül almış öğretim elemanları, mezunları ve öğrencilerine teşekkür belgeleri verildi.

137. yıl kutlamaları kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı tarafından Osman Hamdi Bey Salonu’nda ‘Temas’ (4-15 Mart 2019), MSGSÜ Öğretim Elemanları tarafından da Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda ‘Bir Arada 6 - Kenar Etkisi/Ekoton’ (5-23 Mart 2019) adlı sergi açılışları yapıldı. 

Günün son etkinliği ise Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda gerçekleştirildi.  MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen etkinlikte Bale Ana Sanat Dalı ve Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı’nın gösterilerinden sonra Üfleme ve Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı bir konser verdi.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :