MeMAlondon’dan Notre Dame Katedrali İçin Bir Düşünüş...

mimarizm.com / 11 Temmuz 2019
15 Nisan 2019'da Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın sonucu hasar gören çatı ve çan kulesi düzeninin yeniden yapımı için MeMalondon'ın ürettikleri.

15 Nisan 2019 tarihinde Avrupa'daki gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Notre Dame Katedrali çıkan yangın sonucunda ağır bir şekilde hasar görmüştü. 

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, çıkan yangında yıkılan kulelerden birinin yeniden inşası için uluslararası bir mimari yarışmanın yapılacağını açıklamıştı.

Bir söz üretme çabası 'gargoyle meets brutalism'.

Bu yarışma üzerine MeMalondon’ın Notre Dame’e yeni ifade önerisi:

"1163/1345 yaklaşık 2 yüzyıla yayılmış yaşanmışlığı/kültürü 15 Nisan 2019’dan bu yana geçen zamanda hiçbir şey olmamış gibi yeniden canlandırmaya çalışmak çok zor. Yas tutmak ile umut arayışı arasında salınımın kendisi sunduğumuz öneri, "şey".

Notre Dame’ın yeni ifadesi ile gökyüzüne kadar uzanabiliyor olduğunu hatırlaması, şehire yeniden hatırlatması amaçlanmaktadır. Basit onarım ya da çatı strüktürü yenilemesi diye adlandırılamayacak bir ifade örgütlemekti niyetimiz. İçinden geçtiğimiz zamanın yapıtaşı /arketipi/ betonarmenin; CAD/cam teknoloji ile bugün yeniden bir ‘elbise’ olarak dikilmesini istedik.

Uçanpayandalar strüktürel ifadesini yitirip, 3D bezemeye yeni yükselen heykele dönüşebilir mi? Bu örüntü bu zamanın gargoyle’i olarak çatıdan yere suyu ya da yerden göğe hayatı taşıyabilir mi?" 

https://www.designnotredame.com/design-submissions/10185


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • A. Bulent Arf geçen yıl Çatıdaki kule bana New York'da yıkılan kuleleri anımsattı. Tabii burdaki küçültülmüş hali.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :