Manifesta 11'e Öğrencilerden Yüzen Ahşap Pavyon

Berfin Bayar / 01 Ağustos 2016
ETH Zürih Üniversitesi öğrencileri 18 Eylül'e kadar sürecek olan Zürih'teki Avrupa Çağdaş Sanat Bienali Manifesta 11 için ahşaptan yüzen bir pavyon tasarladı.

İsviçre'de ETH Zürih Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde tasarım ve araştırmalar yapan Tom Emerson Stüdyosundan 32 öğrencinin tasarlayıp inşa ettiği strüktür "Yansımalar Pavyonu" olarak adlandırıldı.

pavillion of reflections

1990 yılından bu yana Avrupa'da yapılan çağdaş sanat bienali Manifesta Art Biennale'nin bu yıl, 11.si düzenleniyor. Öğrencilerden ziyaretçiler için kamusal bir alan tasarlamaları istendi. Öğrenciler tarafından, Zürih Gölü üzerinde inşa edilen pavyon sayesinde ziyaretçiler yüzerken film izlemenin tadını çıkarıyorlar.

pavillion of reflections

Bir köprü ile karadan erişilen ahşap pavyon, tepesinde geniş bir ekran bulunan ortak yüzme havuzu ile çevrelenen beş binadan oluşmakta. Ekranın karşısına yerleştirilen tiyatro biçimindeki basamaklar, film izleyenler için oturma alanı sağlıyor.

pavillion of reflections

pavillion of reflections

Tasarım ekibi, bienalin ortak forumu olarak hizmet eden "Yansımalar Pavyonu"nun, gün boyunca halka açık bir buluşma noktası, bienal kapsamında üretilen sinema filmleri için bir gösterim alanı  olduğunu belirtiyor.

Ahşap sütunlarla yerden yükselen yapının farklı yüksekliklerde kafesli üç strüktürü bulunuyor. Bunlardan ilki, deniz feneri gibi davranan bir kuleden oluşuyor. Diğer ikisi ise merkezdeki açık meydanı çevreleyen alana bir örtü sağlıyor.    

Çift eğimli çatı aşağıdaki bar alanına koruma sağlıyor. Diğer tek eğimli çatı, birkaç basamakla erişilen ve altında soyunma kabinlerini ve bir saç kurutma istasyonunu barındıran yükseltilmiş güneşlenme terasını gölgeliyor.

Pavillion of reflections

pavillion of reflections
pavillion of reflections

Neredeyse tamamen ağaçtan yapılan ve tüm eklemleri birbirine vidalanabilecek şekilde tasarlanan pavyon, kule ile birlikte, barın üzerindeki hacimsel çatılar özel bir tür ahşap kafes sistemli strüktürden oluşuyor.

pavillion of reflections

"Yansımalar Pavyonu", Manifesta Sanat Bienali boyunca 18 Eylül'e kadar açık olacak.

Bu yazı dezeen.com sitesinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :