Manguel, Tanpınar’ın “Beş Şehir”ini Yeniden Yazdı

mimarizm.com / 17 Mart 2016
"Hayalî Yerler Sözlüğü" ile tanıdığımız Arjantinli yazar Alberto Manguel'in yeni kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Manguel bu kez Tanpınar’ın yazınsal kılavuzluğunda Ankara, İstanbul, Erzurum, Konya ve Bursa'ya giderek, "Beş Şehir"i kendi deneyimleri üzerinden aktarıyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar, hayatının belli dönemlerinde yaşadığı beş şehri yeniden ziyaret ederek Türk edebiyatının unutulmaz denemelerini kaleme almıştı. Yaklaşık yetmiş yıl sonra bambaşka bir coğrafyadan gelen Alberto Manguel ise Tanpınar’ın yazınsal kılavuzluğunda aynı şehirlere giderek izlenimlerini, gözlemlerini, benzersiz birikimi ve deneyimleriyle harmanlayarak kitabında aktarıyor.

İşte kitaptan tadımlık bir okuma:

"Hemen hemen yüz yıl sonra, Buenos Aires’te doğan ve büyükbabam gibi doğum yerini terk ederek seyahat eden ben, İstanbul’a ilk kez on altı yaşımdaki oğlumla, büyükbabamın hayal gücünü böylesine esir almış şehri keşfetmek için geldim...

Pera Palas otelinin balkonundaki ilk akşamımızda büyükbabamın ufukta bir yangın var sanmasına yol açan aynı günbatımı, onun torunu ve büyük torunu için aynı ihtişamla yanıyordu. Belki de böyle anılar bir kuşaktan diğerine bilinçsizce geçirilebiliyordur, benimle oğlumun balkondan gördüğü de, yıllar önce büyükbabamın gözlerinin önünde meydana gelen şeydi ve biz de şimdi onun yerine hatırlıyorduk." 

Alberto Manguel

Tanpınar’ın İzinde Beş Şehir
Ankara, İstanbul, Erzurum, Konya, Bursa

Yazar: Alberto Manguel
Çeviren: Sevin Okyay – Kutlukhan Kutlu
104 sayfa
Yapı Kredi Yayınları

Satın almak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :