Mamut Art Project 2019 Açıldı

mimarizm.com / 04 Nisan 2019
Akkök Holding sponsorluğunda gerçekleşen Mamut’ta bu sene 49 sanatçının 600’den fazla eseri sergileniyor. Mamut Art Project, 7 Nisan 2019'a dek KüçükÇiftlik Park’ta ziyaret edilebilir.

Son beş yıldır Akkök Holding ana sponsorluğunda gerçekleşen Mamut Art Project’in gerçekleşen açılışına farklı disiplinlerde bağımsız üretim yapan sanatçıların ilham veren eserlerinin yanısıra, yeni sergi alanı tasarımı damga vurdu.

Sanat kariyerinin başında olan bağımsız yeteneklerin çalışmalarını destekleyen ve bu yeteneklerin koleksiyoner, küratör, galeri, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle buluşmasını sağlayan Mamut Art Project’in yedinci edisyonunda katılan 49 sanatçının 600’den fazla eseri sergileniyor.

Birbirinden değerli isimlerin ilham veren hikayelerinin yer alacağı Mamut Shots programı, Mamut Performansları, Mamut Çocuk Atölyeleri ve Masalz by Krüw seçkisi sergi dışında sanatseverlere dört gün boyunca farklı deneyimler sunacak. Mamut; her yıl olduğu gibi bu yıl da başvurular arasından belirlediği sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunuyor. Bu yıl ayrıca, Mamut sanatçıları Ceren Özşahin (MAP’17) ve Zeynep Tümertekin’in (MAP’19) tasarladığı yeni bir sergi alanı ile karşılıyor.

Güncel sanatta umut vaat eden sanatçılar için benzersiz bir keşif alanı sunan ve 2015 yılından bu yana Akkök Holding ana sponsorluğunda düzenlenen Mamut Art Project’in 7. edisyonunda bin 350 başvuru arasından seçilen 49 sanatçının 600’den fazla eseri sergileniyor. Ulaşılabilir sanat alternatifi olarak yola çıkan ve her yıl yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project’e seçilen eserler; güncel sanatın önde gelen sanatçılarından Memed Erdener namıdiğer Extramücadele, koleksiyoner Ari Meşulam, küratör ve yazar Aslı Seven, Sanat Tarihçisi Profesör Doktor Burcu Pelvanoğlu ve son olarak Pi Artworks’ün kurucusu Yeşim Turanlı tarafından değerlendirildi.

Mamut SHOTS’ta özel hikayeler

Motivasyon, kolektif güç, farkındalık, cesaret, ilk adım, üretken olma gibi kavramları, tek dozluk SHOTS konuşmalara dönüştüren Mamut Art Project; 6 Nisan Cumartesi günü Burçak Bingöl, Erdil Yaşaroğlu, Kürşat Başar, Mirgün Cabas, Memed Erdener, Tuğçe Tuna ve Tuğrul Tülek’i konuk olarak ağırlıyor.

Mamut Çocuk Atölyeleri ile genç yaşta sanat

Mamut Art Project’te geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklar unutulmadı. Çocukları sanatla buluşturma imkânı sunan Mamut Çocuk Atölyeleri; The Nest iş birliği ile 6-7 Nisan tarihlerinde Mamut Çocuk Atölyeleri’nde etkileyici, eğlenceli ve keşfetmeye yönelik bir atölye programı tasarlandı. Yaratıcılıktan ilham alarak oluşturulan alanlarda çocuklar; yeni keşifler yapma fırsatı bulacak.

Mamut Performansları 4. senesinde 2016’dan beri Mamut kapsamında yer alan Mamut Performansları programı, bu yılki başvurular arasından seçilen sekiz performansa yer veriyor. Programda yer alan sanatçılar; izleyenleri oyun oynamaya, dilek dilemeye, dans etmeye ve değişime tanık olmaya kadar uzanan birçok deneyime davet ediyor.

Üç yıldır Mamut Art Project kapsamında özel sergileriyle yer alan ve büyük ilgi gören alternatif sanat inisiyatifi Krüw bu yıl; biraz çocukluğumuza inerek, masal klasiklerini ve onların unutulmaz kahramanlarına yer veriyor. Serigrafi baskı tekniğiyle hazırlanan çalışmalar, bu yıl Masalz by Krüw sergisiyle ziyaretçilerle buluşuyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :